Ana Sayfa   » ERMENİ GERÇEKLİKLERİ    » Marağa anıtı   

Marağa anıtı

  Rusya-İran ve İran-Türkiye savaşlarında kazanan Rusya devleti ermenilerin Azerbaycan topraklarına yığınsal tehcirini oluşturdu. Ermeniler Azerbaycan`ın eski Karabağ bölgesinin dağlık kısmına daha fazla tehcir edildiler. Bu olaylar hakkında çürütülmez kanıtlar vardı. Bunların en uygunu 1978 yılında Karabağ`ın Ağdere (Mardakert) ilçesi Marağa köyünde İran`dan ilk 200 ailenin (ermeni ailesinin) göçürülmesinin 150 yıl dönümünden dolayı yapılan anıttır. İşbu anıt şu anda ermeniler tarafından yıkıılmıştır. Çünkü bu anıt onların tüm yalanarını ortaya çıkarıyordu.   
Ermenilerin yabancı oldukları hakkında N.Adons, M.Abegyan, İ.Şopen, F.Lenorman, S.Glinka, N.Şavrov`un da ilginc düşünceleri vardır:

N.Şavrov belirtiyor ki, Kafkas`da 1 milyon 300 bin ermeniden 1 milyonu mahalli deyildir. Belirtmeliyiz ki, Karabağ`da hristiyan dinine hizmet eden arnavutluların ermenileşmesi de ermenilerin sayısını etkilemiştir. Genellikle, ermeniler her ne kadar tarihi sahte yapsalar da tarihi kaynaklara güvenerek onların yabancı olduklarını kabul edenler çoğalmaktadır. Feliks tsertvadze “Unutulmuş katliam” kitabında belirtiyor ki, ermeniler Fransa`ya, Arjantin`e nasıl yabancılarsa, Kafkas`a da öyıe yabancılar. Fakat tüm bunlara rağmen onlar dünya önünde kendilerini yerli ahali gibi belirtiyorlar. Azerilere karşı katliam yaptıkları halde kendilerini katliam yapılmış halk olarak göstermeyi deniyorlar. “Büyük güçler”in ermenilere bu olaylarda hep yadımcı olduklarını beyan etmek makul olurdu.
Azerbaycan topraklarının hisse-hisse ayrılıp ermenilere verilmesi geleneği çar Rusyası`nın varisi olan Sovyet İktidarı döneminde seri şekilde devam etmiştir. Sadece XX yüzyılın 1.döneminde Azerbaycan topraklarının %30`u Ermenistan`a verilmiştir. Ermeniler için Azerbaycan topraklarında devlet kurulmuş, azerilerin yığınsal şekilde mahvedilmesine olanak sağlamıştır. Okundu: 7570