Ana Sayfa   » FACİALAR    » Guba katliamı   

Guba katliamı

  Guba`da ermeniler tarfından yapılan en feci katliamdır. 2007 tarihinde şehir stadı onarımı için gazı çalışmaları yapılırken burada yığınsal mezarlı\a rastlanmış ve çalışmalar ertelenerek araziye uzmanlar sevkedilmiştir. Gazı çalışmalar hala devam ediyor.
Guba`da mezarlıkta bulunan kemiklerin 1918 tarihinde ermenilerin yaptıkları katliamın kurbanlarına ait olduğu onaylanmıştır. Mart Katliamı veya Mart Olayları (ingilizce: March Events) – 30 mart 1918 ve 3 nisan tarihleri arasında Bakü şehrinde ve  Bakü eyaletinin farklı bölgelerinde, aynı zamanda Şamahı, Haçmaz, Lenkeran, Hacıgabul, Selyan, Zengezur, Karabağ, Nahçivan ve  diğer arazilerde Bakü Sovyeti ve taşnak ermeni silahlı çetelerinin azerilere karşı büyük katliamlar yaptılar. Bölgelerde en büyük katliam Guba`da olmuştur. Nisan ayında Guba`ya gönderilen taşnak çetelerinin komutanı Hamazasp belirtmişti: “Ben ermeni halkının kahramanı ve onun savunucusuyum... bana Hazar denizinden Şahdağa`a kadar olan arazilerde tüm müslümanları  mahvetmek emri verilmiştir.” Onun başkanlığını yaptığı taşnak çeteleri Guba`da 122 köyü yakmıştır. Yerel sakinler ise gaddarca katledilmişler. Hatta ermeniler insanların gözlerini çıkarıp “muska” yapmışlar.
Ermeni milliyetçileri tarafından yapılan katliam zamanı 30 bine yakın adam öldürüldü. Resmi kaynaklar gereğince katliam sonucunda 12 bne yakın azeri katledilmiş, onbinlerle insan kaybolmuştur. Azerbaycan ulusal lideri, cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in 26 mart 1998 tarihli ermi ile 31 mart Azerbaycanlı`ların Katliamı Günü gibi anılır.
Okundu: 6868