Ana Sayfa   » DEVLET YARDIMI    » «Büyük Dönüş» Programı   

«Büyük Dönüş» Programı

  Son yıllar Azerbaycan iktidarının projelendirdiği en büyük programlardan bri “Büyük geri dönüş (Büyük dönüş) programı” dır. Programın tasarlanmasında uluslararası finans kurumları, BMT acentaları, uluslararası, yerel sosyal ve onların tesis ettikleri kalkınma örgütleri de katılmışlardı.    

“Büyük Dönüş” programında hem işgal olunmuş arazilere verilen zararların kesin hesaplanması, hem de işgal arazilerinin geri alınmasından sonar onarım ve rökonstruksiyon çalışmalarına başlanması öngörülmüştür. 
Geri dönüş programı “Büyük barış” anlaşmasının imzalanması üzerine uygulanacaktır. Programın barış anlaşmasına uygun olarak aşamalı şekilde uygulanması öngörülmüştür. Onarım süreci aşağıda ibraz edilen sırayla, aşamalarla gerçekleştirilecektir: mayından temizleme operasyonları,  ilçeler üzere ayrı-ayrı verilen zararın ve yapılavak onarım çalışmalarının tekrar olarak değerlendirilmesi, altyapının – yol, kömünikasyon tesislerinin ve b. onarımı. Sonar ise yeni kasabalrın kurulması başlanacaktır. Kasabaların kurulması tamamlandıktan sonra mültecilerin geri dönmeleri süreci öngörülmüştür. Sonuncu aşamada ise yeni iş yerlerinin yaradılması gerçekleştirilecektir. Okundu: 3988