Ana Sayfa   » İHTİLAF AGİT-de    » 5 Aralık 2006 yılı   

5 Aralık 2006 yılı

  


AGİT Bakanlar Konseyi 14. yıllık toplantısı
Dağlık Karabağ sorununa ilişkin açıklama
Brüksel, 5 Aralık 2006 yılı

AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlarının çabaları ve AGİT şuanki Başkanı`nın desteği ile Dağlık Karabağ sorununun çözülmesi yönünde 2006 yılı boyunca yapılan görüşmeler sonucunda tarafların temel ilkeler üzere anlaşmaya gelmeleri için daha da yaklaşmaları bizi memnun etmiştir.
Biz Büyük Sekizliğ`in (cari yılın) Temmuz ayında St Petersburg kentinde düzenlenen Zirvesi'nde Büyük Sekizlik liderleri tarafından bu çabalara söylenen desteği alkışlıyoruz.
Biz inanıyorduk ki, Ermenistan ve Azerbaycan cumhurbaşkanlarının bu temel ilkeler üzerinde bir sonraki yıl içinde mümkün olabildiği kadar çabuk nihai anlaşmaya varmaları için çabalarını daha da arttırmalarını ısrar ediyoruz.
Biz tarafları yangınların yayıldığı bölgelerde durdurulması ve onların zararlarının giderilmesi amacıyla uluslararası toplumun yardımıyla çevresel işlemin yapılması için işbirliğinin arttırılmasına davet ediyoruz. Bu etkinliklerin yapılması taraflar arasında güvenin onarılması için önemli adımlar olabilir. AGİT yardım etmeye hazırdır.
Biz, aynı zamanda AGİT şuanki Başkanı Özel Temsilcisi ve onun bölgedeki grubuna, özellikle de onların Çevresel Değerlendirme Misyonu ve ateşkesin devam etmekte olan denetim faaliyetine değişmez desteğimizi ifade ediyoruz. Ne yazık ki, zaman zaman cephe hattı boyunca insanların yaşamlarını kaybetmesi ile sonuçlanan olaylar devam ediyor ve her iki tarafı ateşkese uymaya çağırıyoruz.
Okundu: 852