Ana Sayfa   » HAKKIMIZDA    » Başvurular    » İlham Abduyev’in yeni projelere bağlı açıklaması   

İlham Abduyev’in yeni projelere bağlı açıklaması

  


Değerli yurttaşlar!
Azerbaijans.com sitesi tarafından birkaç aydır süren, uygulanan 3 projemiz şimdi bitmek üzere. Projelerden birisi www.butalife.com sitesidir. Önceden ilan edildiği gibi bu sitenin ana amacı ülkemizde ve dünyada internet toplumu oluşturmak, genel ilgileri bulunan kullanıcıları bir tek grupta toplamak, milli toplumsal ağ gibi komple ilişkiler oluşturmayı başarmaktır.  
Ikinci proje  www.butacolor.com fotoğraf paylaşma sitesidir. Bu site fotoğraf bankası görevini üstlenecek. Kayıt yapan herbir  kullanıcı arama sistemine sahip olan siteye fotoğraf yükleyebilir veya herhangi konuya ait fotoğrafı bulabilecek .
Üçüncü proje ise www.azerbaijanphoto.com sitesidir. Site ülkemizi kent-kent, köy – köy görüntülü olarak fotoğraf formatında tanıtım imkanı tanıyan bir projedir. Bunun sayesinde internet kullanıcıları Azerbaycan’ın tarihi yerlerini, eşsiz doğasını sanal olarak izleyebilecekler. Bu 3 projenin eylül-ekim aylarında kullanıma sunulması hedefe alınmıştır. 
Şu üç proje bittiğinde ekim ayından başlayarak daha dört projenin uygulamasına başlanacak. Önceden söylemek gerekir ki, şu projeler “Sanal Karabağ” Merkezinin kurulmasına bağlı az önce belirttiğimiz tekliflerden birkaçına dayanır. O teklifler şunlardır:
1. Sosyal ağlarda yabancı vatandaşlardan oluşmuş Azerbaycan’ın arkadaşları gruplarının oluştutrulması.
Bu proje yabancı ülkelerde hem de onların kendi dillerinde sosyal ağlarda tanıtım grupları oluşturulmasını ve şöylelikle Karabağ hakikatlerinin dünyaya duyurulmasını hedefe alıyor;
2. Dünyanın yüksek lisans öğrencileri için “Sanal Karabağ öğrenci forumu” ; 
Proje dünya öğrencileri arasında Karabağ sorununun ve diğer benzeri çatışmaların tartışılması, öğrenilmesi ve çözülmesi yönünde araştırma yapılamsını uygulamak amacı taşır.     
3. Karabağ köyleri hakkında internet resursu oluşturmak;
Projenin amacı  işgal olunmuş tüm Karabağ köylerinin tarihi, coğrafyası, özellikleri vb. hakkında sanal ensiklopedi oluşturmak ve internet kullanıcılarına yaşam bölgelermiz hakkında net bilgiler vermektir. 
4. Karabağa adanmış olan tüm bilimsel kitablar,  makaleler, dergi vb.içinde barındıran “Karabağ salnamesi” adı verilen sanal kütüphane oluşturulması; 
Bu proje vasıtasıyla hem Karabağ’ın tarihi, kültürü, doğası, hem de Karabağ çatışmasının tarihi ve şu andaki durum hakkında geniş bilgi edinilmesi ve o bilgilerin sanal okunmasını sağlamak hedefe alınmıştır.  

Malumdur ki, son zamanlar medyada “Sanal Karabağ” bilgi İletişim Teknoloji Merkezinin kurulması ile bağlı geniş tartışmalar yapılıyor. Biz de entelektüel grup olarak “Sanal Karabağ”a bağlı tekliflerde bulunduk.  Bir daha belirtmek  gerekir ki, “Sanal Karabağ”ın kurulmasında, sonraki gelişim yönlerinin belli olmasında, merkezi kontrol işinde ve devlet poitiğine uygun olarak yönetilmesinde devlet daireleri önemli yere sahip olmalı. Fakat bazı vatandaş cemiyeti üyeleri de bu yönde bazı teklif ve projelerde bulunabilirler. Özellikle şundan dolayı  “azerbaijans.com” və “garabagh.net” siteleri olarak biz de bu işin bir kısmını uygulamakla  “Sanal Karabağ” Merkezi’nin oluşturulmasında ve başarılı faaliyet göstermesinde yardımcı olmak niyetindeyiz. 
Projenin başarı ile ve kaliteli bir şekilde uygulanması için arzu ve önerilerinizi info@azerbaijans.com e-adresine yazıp göndermenizi önemle rica ederiz. Unutmamak gerekir ki, bu, Azerbyacanımız ve devletimiz karşısında yapabileceğimiz bir vatandaşlık görevidir. Önceden herkese teşekkür ederiz.

azerbaijans.com sitesinin fikir sahibi ve yürütücüsü İlham Abduyev
10.07.2012Okundu: 751