Ana Sayfa   » HAKKIMIZDA    » Başvurular    » İlham Abduyevin Yılbaşı ve 31 Aralık Dünya Azerilerinin Dayanışma Gününe ilişkin konuşması   

İlham Abduyevin Yılbaşı ve 31 Aralık Dünya Azerilerinin Dayanışma Gününe ilişkin konuşması

  


Değerli yurttaşlar!
Kısa zamanda daha bir takvim yılı tarihin önemli sayfalarından birine dönüşecektir. Sevindirici haldir ki, yolcu ettiğimiz 2012 yılı da Azerbaycan için çok başarılı yıl olarak değerlendirebiliriz. İşte bu yılda da ülkemiz hem sosyo-politik, hem de sosyo-ekonomik alanlarda elde ettiği başarılarla dünya ülkeleri sırasındaki konumunu biraz daha sağlamlaştırmıştır.
Bir kaç günden sonra dünya Azerileri daha bir bayramı - milli birlik simgesine dönüşmüş 31 Aralık Dünya Azerilerinin Dayanışma Günü'nü kutlayacak. 20 yıl önce dayanışma ve birlik adına resmileştirilen bu bayram dünyada yaşayan milyonlarca Azerinin ulusal amaçlar uğruna birleşmesine büyük katkı vermiştir.
Bilindiği gibi, genel devlet çıkarları uğruna birleşmek, dayanışma içinde olmak, nerede yaşamasına bağlı olmadan kendi vatanının mutaassıbına dönüştürülmek becerisi milletin ve devletin kudretinden haber verir. Çağdaş küreselleşme ve entegrasyonlar işbu milli birliği temel gereksinimlerden biri gibi ortaya koyuyor. Bu açıdan, devletimizin geçtiğimiz yıllarda milli manevi bütünlüğümüzün, akide birliğimizin kurulması yönünde yaptığı çalışmalar, aynı zamanda dünyanın farklı yerlerinde yaşayan yurttaşlarımızın Azerbaycan gerçeklerinin, ulusal kültürümüzün tebliğine yaptığı katkılar bizi sevindirir ve yeni başarılara imza atmaya sevk ediyor.
Yolcu ettiğimiz 2012 yılı bizim için başarılı olduğu gibi, önümüzdeki 2013 yılı da o kadar sorumlu bir yıl olacaktır. Çünkü 2013 yılı Azerbaycan tarihi için önemli bir olay olan başkanlık seçimleri yılıdır.
Bugün Azerbaycan, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in yönetimi altında yaşamın tüm alanlarında kazandığı başarıları ile dünyanın odak merkezinde olmuştur. Ülkemizin kısa bir zamanda gerek iç ve dış politika, gerekse de ekonomi alanında elde ettiği başarılar, Azerbaycan'ın hızla gelişen güçlü ve demokratik bir devlete dönüşmesi, güvenli ve barışçı bir ortak olarak dünyada nüfuz kazanması işte İlham Aliyev'in adı ile bağlıdır. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in kararlı çalışmaları sonucunda ülkemiz sadece Kafkasya bölgesinde değil, aynı zamanda genellikle dünyada ekonomik ve stratejik açıdan önemli devletlerden birine dönüşmüştür.
Listelenen tüm bu başarılar Azerbaycan vatandaşı olarak bizim devletimizin ve onun başkanının etrafında yoğun Birleşmemizi bir daha gerektirir.

Değerli yurttaşlar!
Sizi önümüzdeki Yılbaşı ve 31 Aralık Dünya Azerilerinin Dayanışma Günü`nden dolayı gönülden kutlarım, halkımıza saadet, mutluluk ve başarılar dilerim. Tüm Azerilere sonraki yıllarda da devletimizin ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in çevresinde daha sıkı birlik olmayı ve dayanışmayı başarmayı, bağımsız devletimizin menfaatlerinin korunması ve uluslararası nüfuzunun arttırılması çalışmalarında usanmadan faaliyet göstermeyi gönülden temenni ederim.

İlham Abduyev
azerbaijans.com sitesi kurucusuOkundu: 1041