Ana Sayfa   » KARABAĞ İHTİLAFI    » Görüşmeler süreci    » 2010. yılındaki görüşmeler   

2010. yılındaki görüşmeler

  25 Ocak 2010 - yılında Azerbaycan ve Ermenistan Cumhurbaşkanları İlham Aliyev ve Serj Sarkisyan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in katılımıyla Soçideki "Krasnaya polyana" kabul evinde bir araya gelmişlerdir. Görüşmelerden sonra Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bildirdi ki, Eşbaşkanların önerdiği yenilenmiş Madrid prensiplerini Azerbaycan tarafı "belli istisnalarla" kabul ediyor. Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ise Ermenistan Cumhurbaşkanı'nın Soçi görüşmelerinde bu önerilere ilişkisini belirtmek için iki hafta zaman istediğini açıkladı. Fakat Ermenistan tarafının önerilere cevabı aylarca gecikti.
Nihayet bu yıl 17 Haziran’da  Cumhurbaşkanları üçlü formatta Rusya'nın St Petersburg kentinde geleneksel uluslararası ekonomik forum çerçevesinde buluşmuşlardır. Azerbaycan ve Ermenistan Cumhurbaşkanları İlham Aliyev ve Serj Sarkisyan Rus meslektaşları Dmitri Medvedev'le sohbette Dağlık Karabağ sorununun çözümü ile ilgili görüşmeleri Madrid ilkeleri temelinde sürdürmeye hazır olduklarını belirttiler. Yayılan haberlerden anlaşıldı ki, Ermenistan'ın öncelikle elde edilmiş anlaşmalardan geri çekilmesi yüzünden taraflar düzenlemenin genel prensipleri etrafında anlaşmaya varamıyorlar. Öyle ki, Ermenistan Madrid prensiplerinin yenilenmiş versiyonunu kabul etmiyor.
26 Haziran 2010 yılında Rusya Cumhurbaşkanı Dmitri Medvedev, ABD Başkanı Barack Obama ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy Kanada'da yapılan "Büyük sekizlik" zirvesi çerçevesinde Dağlık Karabağ sorunu ile ilgili bildiri kabul etmişlerdir. Üç ülkenin Cumhurbaşkanı bildiride Azerbaycan ve Ermenistan'ı sorunun temel ilkeleri üzerinde çalışmayı hızlandırmaya çağırdı.
Okundu: 998