Ana Sayfa   » KARABAĞ İHTİLAFI    » Görüşmeler süreci    » 2001. yılındaki görüşmeler   

2001. yılındaki görüşmeler

  


26 Ocak 2001 yılında Paris'te Jacques Chirac'ın aracılığı ile Azerbaycan ve Ermenistan Cumhurbaşkanları Haydar Aliyev ve Robert Koçaryan arasında görüşme yapıldı. Taraflar müzakereleri sürdürmek konusunda anlaşmaya vardılar. Sonraki görüşmelerin mart ayında yapılacağı ilan edildi.
22 Şubat 2001 yılında Azerbaycan Dışişleri görüşmeler süreci etrafında oluşmuş ajiotajla bağlı Dağlık Karabağ sorununun düzenlenmesi ile ilgili AGİT Minsk Grubu'nun 1997- 1998 yıllarında taraflara resmen önerdiği üç ayarlama planını ("Paket çözüm", "Aşamalı çözüm" ve " Genel devlet "planı) ilk kez basın sayfalarında geniş bir şekilde kamuoyunun tartışmasına açmış ve böylece anlaşılmıştır ki, Ermenistan bu ayarlama planlarının ikisinden vazgeçmiştir.
4-7 Nisan 2001 yılında Ki Vestde (ABD) Azerbaycan ve Ermenistan Cumhurbaşkanları Haydar Aliyev ve Robert Koçaryan arasında Karabağ ayarlanması tarihinde en uzun görüşmeler aşaması yapıldı. Fakat dört gün süren görüşmeler neticesiz  sona erdi. Aracılar sonraki görüşmelerin Haziran'da Cenevre'de (İsviçre) geçirileceğini söylüyor. 9 Nisan 2001 yılında Ki Vest (Florida) görüşmeleri sona erdikten sonra Washington'a gelen Azerbaycan ve Ermenistan cumhurbaşkanlarının ABD Başkanı George Buşla ayrı ayrı görüştüler. ABD Başkanı Karabağ sorununda barışa ulaşmak için aracılığa devam edeceklerini bildirdi.

18 Mayıs 2001 yılında Bakü'ye sefere gelen Minsk Grubunun eşbaşkanları Kerry Kavano (ABS), Nikolay Qribkov (Rusya) ve Philip de Suremen (Fransa) Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile görüşmeler yapmışlardır. Görüşmeden sonra basın karşısına çıkan aracılar müzakerelerin gergin geçtiğini ifade etmişlerdir. Eşbaşkanlar Azerbaycan ve Ermenistan cumhurbaşkanlarının Cenevre'de beklenen görüşmenin şimdilik sonuç vermiyeceğini söylediler. Sadece bir yıl sonra (Haziran 2002) kısmen açığa çıkarak belli oldu ki, Ermenistan tarafı Paris (Mart 2001) ve Ki West (Nisan 2001) konuşmalarında Karabağ ayarlanmasında "dehliz değişimi» ne (Dağlık Karabağ ile Ermenistan arasında "Laçin dehlizi" ve Nahçıvan ile  Azerbaycan'ın kalan bölümü  arasında "Mehri dehlizi») ilk olarak icabet verse de, sonradan geri çekildi.
1 Haziran 2001 yılında BDT devlet başkanlarının Minskde (Belarus) yapılan zirvesi çerçevesinde Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya cumhurbaşkanlarının üçlü görüşmesi olmuştur. Görüşmede Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev kaydetmiştir ki, Bakü şimdilik askeri dilde konuşmuyor, ama hep böyle olmayacak. O, Azerbaycan'da nüfusun büyük bölümünün barış görüşmlerine artık inanmadığını ve işgal altındaki toprakları savaş yoluyla özgür etmenin taraftarı olduğunu bildirmiştir.Okundu: 1170