Ana Sayfa   » KARABAĞ İHTİLAFI    » Görüşmeler süreci    » 1999. yılındaki görüşmeler   

1999. yılındaki görüşmeler

  


Görüşmeler sürecinin başlamasını vermek için 1999 yılının Nisan ayından itibaren Azerbaycan ve Ermenistan Cumhurbaşkanları arasında sorunun çözümünü sağlamak amacıyla doğrudan görüşmeler başladı. Bu görüşmelerde Minsk Grubu eşbaşkanları de aracılık desteği gösteriyorlardı. Cumhurbaşkanlar  genellikle uluslararası toplantılarda bir araya geliyorlardı. Böyle bir görüş ilk defa  24 Nisan 1999 da  Washington'da NATO’nun 50. yıldönümü nedeniyle düzenlenen zirvede gerçekleşti. Bu zirvede yer alan Azerbaycan ve Ermenistan Cumhurbaşkanları Haydar Aliyev ve Robert Koçaryan ABD'nin Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'ın aracılığı ile buluşmuşlardır. Bu görüşmeden sonra Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin Karabağ ayarlanması ile ilgili çok sayıda görüşmeler serisi başlandı.
Bu dönemde Ermenistan'da siyasi durum istikrarlı değildi. 1999. yılının Mayıs ayında Ermenistan'da yapılan parlamento seçimlerinde Karabağ meselesi temel siyasi spekülasyon konusu olmuştur.
16 Temmuz 1999 da  İsviçre'nin Cenevre kentindeki Jato Sarayında Azerbaycan ve Ermenistan Cumhurbaşkanları Haydar Aliyev ve Robert Koçaryan arasında görüşme yapılmıştır. İşte bu görüş üst düzey Karabağ görüşmeleri yoğun aşamaya girmiştir. Aliyev-Koçaryan formatında sonraki görüşme 22  Ağustos 1999’da Cenevre'de yeniden gerçekleşmiştir.
26 Ekim 1999 yılında ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Stroub Telbott Dağlık Karabağ görüşmelerindeki durumu tartışmak için Erivan'a, oradan Bakü'ye geldi. Bu, Karabağ barış görüşmelerinin yoğun aşaması ve kasımda AGİT’in İstanbul Zirvesi'nde belli anlaşmanın imzalanacağı bekleniyordu.
Fakat 27 Ekim 'de Ermenistan'da yaşanan parlamento terörü barış olanaklarını tamamen yok etti. Ermenistan parlamentosundaki terör saldırısında Nairi Unanyanın başkanlığındaki silahlı grup Başbakan Vazgen Sarkisyan'ı, parlamentonun başkanı Karen Demirçyanı, hükümet üyesi ve parlamento milletvekili olan daha 6 kişiyi katletti. Ermenistan'da iç siyasi durumu felç eden ve azmetrenlerin  şimdiye kadar belirsiz kalan bu saldırıları Karabağ barış sürecini de fiilen durdurdu.Okundu: 1111