Ana Sayfa   » ERMENİ TERÖRÜ    » Ermeni terör örgütleri   

Ermeni terör örgütleri

  Dünyanın değişik ülkelerinde kanlı terör eylemleri yapmış Ermeni terör örgütleri: 
"Armenakan" Partisi: 1885 yılında kurulmuştur. Türkiye’nin Van, Muş, Bitlis, Trabzon bölgelerinde ve İstanbul’da silahlı çatışmalar ve terör eylemleri yapmış bu örgüt İran ve Rusya’da yaşayan Ermenilerle işbirliği yapmışlar.
"Hnçak" Partisi: 1887 yılında Cenevre’de kurulmuştur. Örgütün temel hedefi Türkiye’nin Anadolu bölgesini, "Rus" ve "İran" Ermenistanları adlandırdıkları bölgeleri birleştirerek "Büyük Ermenistan" devleti yaratmaktır. Parti Programının 4. maddesine göre; "Hedeflenen amaçlara ulaşmak amacıyla propaganda, tanıtım, terör ve yıkıcı örgüt kurma yöntemi tercih edilmelidir."
"Taşnaksütyun" - Ermeni Federatif Devrimci Partisi: 1890 yılında Tiflis’te kurulmuştur. Temel hedefi Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ, Nahçıvan ve Türkiye’nin Anadolu topraklarında "Büyük Ermenistan" devleti kurmaktır. 1892 yılında Tiflis’te ilk kongresini yapmış “Taşnaksütyun” Türklere  karşı suikast yapılmasına ilişkin karar almıştır.  Bu  kongre sonrası "Taşnaksütyun" "Türkü, Kürdü her yerde, her bir ortamda öldür, sözünden dönenleri, Ermeni  hainleri, intikam al!" emrini vermiştir. "Taşnaksütyun" Partisinin  kurduğu birçok terör örgütü vardır: 1973 yılında faaliyete başlamış "Ermeni Soykırımı İntikamcıları" grubu 1980-82 yıllarında Avusturya, Danimarka ve Portekiz’de Türk diplomatlarını şehit etmişler. Gizli terör grubu DRO ve yan kolları: DRO-8, DRO-88, DRO-888, DRO-8888. Taşnakların bu yöndeki faaliyetleri devam etmektedir.
"Ermeni Kurtuluşu Gizli Ordusu" (ASOA): 1975 yılında Beyrut’ta kurulmuştur. Merkez ofisi Şam’dadır. Filistin kamplarında hazırlık gören binden fazla savaşçısı vardır. Örgüt faaliyetinin ilk 6 yılında  dünyanın değişik ülkelerinde 19 Türk diplomatının ölümüyle sonuçlanan terör eylemleri düzenlemiştir. 
"Ermenistan'ın Kurtuluşu için Ermeni Gizli Ordusu" (ASALA): 1975 yılında kurulmuş bu örgütün merkez ofisi Beyrut’ta, eğitim kampları ise Suriye’dedir. Örgütün temel hedefi Doğu Türkiye, Kuzey İran ve Azerbaycan’ın Nahçivan ve Dağlık Karabağ topraklarını içine alan "Büyük Ermenistan" kurmaktır. ASALA Türkiye ve Azerbaycan vatandaşlarına karşı terör eylemleri tapmıştır. Örgütün "Ebu Nidal", "Kara Eylül" gibi terör gruplarıyla işbirliği yapmasına esas figürlerden biri ASALA lideri Akop Akopyan olmuştur. Atina’da 1980 yılında öldürülmüş Türk büyükelçisine yapılan suikastı üstlenmiştir.  A. Akopyan 01.08.1980’de4 “New-York Times" gazetesine verdiği demeçte  şunları demiştir: "Bizim düşmanımız Türk rejimi, NATO ve bizimle işbirliği yapmayan Ermenilerdir". ASALA 1980 yılı nisan ayında ortak terör eylemleri yapmak konusunda PKK ile anlaşmış ve bu niyetlerini Lübnan’da resmileştirmişler. Beyrut şehrinde 28.08.1993 yılında yaptığı açıklamada ASALA "Pantürkçü petrol hattı" (Bakü-Tiflis-Ceyhan) projesinin gerçekleşmesine müsaade etmeyeceklerini açıklamışlar.
"Gegaron": 2001 yılı şubat ayında ASALA tarafından kurulmuştur. Amaç Güney Kafkas ve Orta Asya’da Türk kökenli siyasi lider, diplomat ve işadamlarına karşı terör  eylemleri düzenlemek olmuştur. 
“Ermeni Kurtuluş Hareketi” (AOD): 1991 yılında Fransa’da kurulmuştur. Terör eylemlerini ASALA ile işbirliği içinde yapmaktadır.
"Ermeni Kurtuluş Cephesi": 1979 yılında kurulmuş bu terör örgütü ASALA’nın bir koludur. Türkiye ve Azerbaycan’a karşı terör eylemleri  hazırlamaktadır.
"Orli Grubu": 1981 yılında Fransa’da yaşayan Ermeni  gençleri tarafından kurulmuştur. Örgüt 1987 yılına dek dünyanın de4ğişik hava limanlarında 10’dan fazla terör eylemi düzenlemiştir.
"Ermeni Soykırımı Adalet Komandosu": 1972 yılında Vyana’da "Taşnaksütyun" Partisinin kongresinde kurulmuştur. "Ermeni Soykırımı Adalet Komandosu"nun amacı ermeni kökenli Lübnanlı gençleri silahlı örgütlerde toplamak, Türklere ve Azerbaycanlılara karşı kanlı terör eylemleri yapmaktır.
"Ermeni Birliği": 1988 yılında Moskova’da kurulmuştur. "ASALA" ile yakın işbirliği içindedir. Eski Sovyet coğrafyasında terörcüler için sahte belgeler düzenlemektedir. Dağlık Karabağ için silah ve paralı asker temin etmektedir.
"Demokratik Cephe": ABB, Kanada ve Batı Avrupa’da faaliyet göstermektedir. Temel hedefi Türk devletinin parçalanmasıdır.
"Apostol": 29 Nisan 2001 yılında genelde Ermenistan, Suriye ve Lübnan vatandaşlarında ibaret Ermenistan Savunma Bakanlığı tarafından kurulmuştur. Örgütün temel amacı Türkiye ve Azerbaycan topraklarında terör eylemleri düzenlemektir.
Okundu: 4994