Ana Sayfa   » SAVUNMA TUTANAĞI    » “Bağımsızlığı savunma tutanağı”na düzelti   

“Bağımsızlığı savunma tutanağı”na düzelti

  Ermenilerin yabancı devletlerde Azerbaycan`a karşı yürüttükleri bilgi savaşının sonuclarından biri de Azerbaycan`ı ABD yardımından yoksun bırakmak, ABD Kongresi`nin kabul ettiği “Bağımsızlığı Savunma Tutanağı”na “907.düzeltmedir”. “Bağımsızlığı Savunma Tutanağı” (tan ismi: Rusya`da bağımsızlığın, Avrasya`da demokrasinin, açık Pazar savunması hakkında tutanak) 24 ekim 1992 yılında ABD Kongresi tarafından kabul edilmiştir. Bu kanun SSRİ`nin dağılmasından sonra yeni bağımsız devletlere yardım hakkında ABD Kongresi`nin ilk yasama tutanağıdır. 
“Bağımsızlığı Savunma Tutanağı” bağımsızlığa yardımın aşağıda ibraz edilen bölümlerini kapsar:
- yardımı temin etmek üzere temel önlemler
- iki taraflı ekonomik yardımı etkinleştirmek
- işgüzarlığın ve ticaretin kalkınması
- yeni demokrasilere yardım için resmi olmayan örgütlerin kurulması
- örgüt planı ve onun uygulanması
- uzay konusunda işbirliği
- tarım alanında ticaret
- ABD Uluslararası Kalkınma Acentası, Devlet Dairesi, onlarla akraba örgütler ve onların faaliyeti
- yardımı temin etmek üzere diğer önlemler
- Uluslararası finans örgütleri
“Bağımsızlığı Savunma Tutanağı” kapsamında ABD hükumetinin gerçekleştirdiği programlar aşağıdakı yönler üzere gruplaştırılır:
- ABD hükumetinin BDB-de işgüzar faaliyete, idhal ve ihracın kalkınmasına yardım programları,
- ABD hükumetinin finanse etme programları
- Teknik destek programları

“Bağımsızlığı Savunma Tutanağı”na 907 düzeltmesini (1992 aralık ayında kabul olunmuştur) ise senatör Kerri (Massaçusetss eyaleti) ileri sürmüştür. 907.düzelti  Azerbaycan`a yapılan yardımı sınırlandırdı ve burada Azerbaycan hükumetinin Ermenistan`a ve Dağlık Karabağ`a karşı tüm ablukaların ve askeri güç kullanımının iptal edilmesi konusunda protesto hareketinin yapılmadığını cumhurbaşkanı tespit etmeyene kadar ve bununla ilgili Kongre`ye bilgi vermediği sürece Azerbaycan hükumetine yardım yapılmayacağı belirtilmiştir. 
11 eylül 2001 yılında ABD`de yaşanmış terörden sonra uluslararası politik durum değişmelere uğradı. Bu olay üzerine ABD cumhurbaşkanı Corc Buş uluslararası teröre karşı koalisyonu üyesi olan Azerbaycan`a karşı uygulanan 907.düzeltinin durdurulması davasını kaldırdı. Sonuçda 2002 ocak ayından “Bağımsızlığı Savunma Tutanağı”na 907 düzeltmesinin geçerliliği durduruldu.Okundu: 5869