Ana Sayfa   » HOCALI KATLİAMI    » Katliamın tanınması    » Hocalı katliamı`nın Meksika`da tanınması   

Hocalı katliamı`nın Meksika`da tanınması

  2011 yılı sonlarında Meksika Senatosu Dağlık Karabağ ihtilafı ile ilgli anlaşma maddelerinden oluşan karar Kabul etmiştir. Kararda  26 şubat 1992 tarihinde Ermenistan Silahlı  Kuvvetleri`nin Azerbaycan Dağlık Karabağ bölgesinde mukim Hocalı şehrinin sivil ahalisine karşı hücum ettiği ve uluslararası insane hakları kuruluşlarının tereddüt etmeden Katliam gibi anılan olay sırasında esasen etnik ilişkilere göre yüzlerle insanın ölmesine neden oldukları ibraz edilmiştir. 
Kararda aynı zamanda Dağlık Karabağ ihtilafının çözümlenmesi sürecinden bahsedilir. Madrid prensibleri`nin önemiaçıklanmış, Azerbaycan arazilerinin Ermenistan tarafından işgal edildiği ve mülteci ve göçmenlerin kendi anavatanlarına geri dönmelerinin gerekliliği belirtilmiştir.
Karada Heyet-i Mebusan Azerbaycan ve Ermenistan halklarının egemenliğine saygıyla yaklaşım yaparak, mümkün bilinen biçimde en kısa ve hızlandırılmış tarzda Dağlık Karabağ bölgesinde ihtilafa devamlı şekilde son koyacak  anlaşmanın sağlanması için Azerbaycan ve Ermenistan iktidarlarını çaba göstermelerine ve AGİT Minsk Grubu`nun eş başkanlarını ihtilafın barış yolu ile devamlı çözümünün temin edilmesi amacıyla her iki devlete tüm talep edilen desteğin sağlanmasına davet etmiştir. 
Kararda Hocalı Katliamı`ndan 19 yıl geçmesine rağmen, katliam kurbanlarının şuan da adalete erişmedikleri bir kez kanıtlıyor ki, her hangi barış anlaşması için merkezi unsur kısa sure içersinde kendi yerini  tutmalıdır, aynı zamanda insanlar arasında ilişkiler tekrar kurulmallıdır ve mümkün olabildiği kadar tez bir zaman içersinde her iki toplum arasında yeniden uyum sağlanmalıdır. Okundu: 5237