Ana Sayfa   » HOCALI KATLİAMI    » Katliamın tanınması    » Hocalı katliamının Pakistan`da tanınması   

Hocalı katliamının Pakistan`da tanınması

  1 şubat 2012 yılında Pakistan İslam Cumhuriyeti`nin Senatosu "Pakistan - Azerbaycan ilişkileri" ili ilgili dinleyiş üzerine Azerbaycan Cumhuriyeti arazisinin % 20-den çokunun işgali ve ermeniler tarafından yapılan Hocalı Katliamı ile ilgili oy birliği ile  karar Kabul edilmiştir.
Karar metninde belirtilmiştir:
1. Dış İlişkiler Kurulu Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından işgalini ve 26 şubat 1992 tarihinde erməni silahlı kuvvetleri tarafından Azerbaycan`ın Hocalı şehrinde sivil ahaliye karşı yapılan Katliamı  istimlak ediyor.
2. Kurul Azerbaycan Cumhuriyeti`nin uluslararası kamuoyu tarafından tanınmış toprak bütünlüğü ve  egemenliğini bir kez onaylıyor.
3. Kurul BMT Genel Kurulu ve Güvenlik Kurumu`nun ermeni silahlı kuvvetlerinin Azerbaycan`ın işgal edilen topraklarından tez bir zaman içinde, tam ve hiç bir şart olmaksızın çıkarılmasına ilişkin kararların uygulanmasını talep ediyor,  uluslararası kamuoyu ve uluslararası kuruluşları Ermenistan`I işbu kararları yerine getirmeğe davet ediyor.  Uluslararası kamuoyu bu Katliam için sorumluluğu da tespit edebilir. 
4. Kurul Azerbaycan Cumhuriyeti`nin Ermenistan - Azerbaycan Dağlık Karabağ ihtilafını barış yolu ile çözmek yönünde hareketlerini destekliyor.  Okundu: 4984