Ana Sayfa   » HOCALI KATLİAMI    » Katliamın tanınması    » Hocalı katliamının ABD-de tanınması   

Hocalı katliamının ABD-de tanınması

  25 şubat 2010 yılında Amerika`nın Massaçusets eyaleti Temsilciler Meclisi Hocalı`da katliam yapılması olgusunun tanınması hakkında karar Kabul etmiştir.

2011 yılında ise Amerika`nın Teksas eyaleti Ermenistan tarafından Hocalı`da çok ağır cinayet yapılması olgusunu tanımıştır. Bu eyaletin Temsilciler Meclisi tarafından kabul edilen 535 sayılı kararda Azerbaycan`ın bu kentinin ermeni işgalinden kaçıp canını kurtarmak isteğen insanların Ermenistan Silahlı Kuvvetleri ve Rusya ordusu tarafından katledilmeleri alenen suçlanılır. Kararda  “Human Rights Watch”  kuruluşu bu eylemi askeri operasyonlar alanında dinc insanlara ilgi hakkında sözleşmenin ihlalinden oluşan cinayet gibi tanınması ibraz edilmiştir.  

2011 yılı martında Amerika Birleşik Devleti Kuzey Karolina eyaletinde olan Kongre üyesi Syu Vilkins Mirik ABD Kongresi`nde 19 yıl once Azerbaycan`da yapılan Hocalı katliamının tanınması davası kaldırılmıştır.
 ABD-nin Kaliforniya eyaleti de Karabağ`I Azerbaycan toprağı gibi tanıyan karar ve beyanneme kabul  ettiğini belirtelim.

Hocalı Katliamı`nın 20.yılında ABD-nin Nyu Cersi Eyaleti`nin valisi Kris Kristi ve vali yardımcısı teğmen Kim Gadagno Nyu Cersi Eyaleti`nin Hocalı Katliamı kurbanlarını saygıyla ifade ederek birlikte beyan ilan etmişler. Beyanda belirtilmiştir: “Nyu Cersi Eyaleti adından biz, ABD-Azeriler ağı ve ermeni –rus askerleri tarafından Dağlık Karabağ savaşının akılalmaz faciasının – kaçmak isterken yüzlerle etnik azerinin katledildiği Hocalı Katliamı`nın 20.yıldönümünü anan her kesle hemfikir olduğumuzu beyan ediyoruz”.  

2012 yılının Mart ayında Amerika Birleşik Devletleri Mein eyaletinin Temsilciler Meclisi Hocalı soykırımının 20. yıldönümü ile ilgili karar kabul etmiştir. Belgenin kabul edilmesini başlatanlar eyaletin Temsilciler Meclisi üyesi Enn Haskell ve Mein eyaletinde senatör Castin Alfond oldu. Kararda belirtilmiştir ki, 26 Şubat 1992 yılında Ermeni silahlı kuvvetleri 366. motorlu alayın yardımıyla soykırım yaparak yüzlerle masum insanı yok etmiş ve Azerbaycan'ın Hocalı şehrini işgal edilmiştir. Soykırım sonucunda 613 kişi öldürülmüş, 487 kişi yaralanmış ve 1275 kişi rehin alınmıştır. Onlardan çoğunun kaderi hala belli değildir. 366. motorlu alay Hankendi'nden çıkarıldıktan sonra alaya ait askeri araçların büyük bölümü Ermeni ayrılıkçılarının emrine verilmiştir.Okundu: 4045