Ana Sayfa   » BÖLGE ÖZELLIĞİ    » Harıbülbül   

Harıbülbül

  


 

Harı bül-bül – Azerbaycan’ın nadide endem türüdür. Genelde Karabağ bölgesinde rastlanmaktadır. Özgün güzelliği ile tanınmaktadır. Karabağ’ın, özellikle ise Şuşa’nın simgesidir.
Harıbülbülün diğer adı da - Kafkasya kaş Salebi’dir. O, tohumla çoğalan çok senelik bitkidir. Harıbulbul orksideyalar (lat. Orchidaceae) türüne, ofris (lat.Ophrys) cinsine aittir. Ofris cinsinin 50’den fazla türü bulunmaktadır ve bunların pekçoğu Azerbaycan’ın çeşitli bölgelerinde ve genellikle Kafkaslarda mevcuttur. Diğerleri ise Türkiye, Yunanistan, Kırım ve başka yerlerde yetişmektedir. 

Harıbülbül adlandırdığımız bitki Latince - Ophrys Caucasica veya Ophrys Mammosa adlanır. Ophrys - Yunan kökenli bir kelimedir, anlamı “kaş” demektir. Ophrisler pekçok orkide gibi, kök dokusunda beraber olarak yaşayan ve bitkiye gerekli olan simbiotik mantarlara bağlıdır. İşte bu nedenle bu bitkilerin farklı yerlerde dikilmesi zordur - bunlar mahv olurlar. Ophrislerin tozlanması zerganadlı böceklerin yardımı ile gerçekleşiyor ve onların çiçekleri bu böceklerin biçimini ve görünümünü tekrarlayarak, onları kendine doğru çekiyor. Mantarlardan ve bazı böcek türlerinden asılı olması sebebiyle Ophrisler çevre değişimlerine çok hassaslar. Bu yüzden de bu bitkiler nadide bitkiler sayılmaktadır. Onlar devlet tarafından korunmaktadır. Harıbülbül (Ophrys Caucasica) ve Ophrislerin pekçok türünün ismi Kırmızı kitaba kaydedilmiştir. Okundu: 5658