Ana Sayfa   » İDARİ BÖLGÜ    » Karabağ`ın şehir ve ilçeleri    » Hocalı   

Hocalı

  Azerbaycan’ın Hocalı ilçesinin merkezidir. Nüfusu 24.417’dir. Kadim mimarlık ve ilk uygarlık abideleriyle zengin olan bu şehirde türbe (14. yy.), dairevi türbe (1356-1357), çevresinde Son Tunç ve İlk Demir Çağına ait nekropol, kurgan çölü vs. vardır. Hocalı mezarlığında Son Tunç ve İlk Demir Çağına (M.Ö.8-7. yy.) ait arkeolojik abideler, taş kutu ve kurganlardan ibaret, değişik türlerde kullanım eşyaları, silahlar (kılıç, hançer, mızrak ve ok uçları, balta, teberzin), altın, tunç, deniz kabuğu, camdan hazırlanmış süs eşyaları, tunçtan yapılmış emek aletleri ve at eğerleri bulunmuştur.
Hocalı şehri ve Esgeran kasabası arasında, Gargarçay’ın sağ ve sol sahillerinde 18. yüzyıla ait aid Esgeran kalesi vardır. İki istihkamdan oluşan bu kaleyi Karabağ hanı Penaheli Han yaptırmıştır. Hocalı ilçesinde bir sağlık kurumu, 54 kulüp ve medeniyet kültür evi faaliyet göstermiştir.
Hocalı ilçesi 26 Kasım 1991’de Esgeran ilçesi bünyesinde oluşturulmuştur. Burası 1991-1992 yıllarında Ermenistan Ordusu tarafından işgal edilmiştir. 26 Şubat 1992 yılında ilde Hocalı şehrinde Ermeniler tarafından Azerbaycanlılara karşı yüzyılın soykırımı yapılmıştır.
Hocalı halen Ermeni işgali altındadır.
Okundu: 7484