Ana Sayfa   » İHTİLAF AGİT-de    » AGİT belge 7 aralık 2002   

AGİT belge 7 aralık 2002

  


Avrupa Tehlikesizlik ve İşbirliği Teşkilatı Bakanlar Kurulu 10. görüşü
Porto 7 Aralık 2002

Bakanlar Kurulu Beyanatı
Biz taraflar arasında yapılan görüşmelere ve Minsk grubun yoğun çalışmalarına rağmen elde edilemeyen bir sonuç olduğu için çok üzülüyoruz. Güney Kafkasya’da bölgenin tehlikesizliği, işbirliği ve barışın sağlanması için bu anlaşmazlığın ortadan kalkmasının gerekli olduğunu vurguluyoruz. Biz barış görüşmelerinin devam ettirilmesi ve bunun sağlayacağı faydaları da göz önünde bulundurarak bu konuda girişimlerin devam ettirmelerine davet ediyoruz. Aynı zamanda tarafların bir birlerine olan güveni konusunda ek girişimlerin yapılmasını istiyoruz. 
Tarafların bu durumu barış yoluyla çözmek istemlerini alkışlıyoruz. Ermenistan ve Azerbaycan cumhurbaşkanlarının bu konuda yaptıkları görüşmeleri alkışlıyoruz. Tarafların eş başkanlar aracılığıyla adaletli ve sağlam bir anlaşmanın elde edilmesi için görüşmeleri devam ettirmeye çağırıyoruz. 

EK
Azerbaycan heyeti tarafından Helsinki görüşmelerinin sonuç kısmında 79. paragraf (bölüm 6) bağlı olarak açıklayıcı 
Beyanat
“ATET bakanlar kurulu 10. görüşmesine bağlı olaraktan sonuç konuşmasının 6. bölümü 79. paragrafla bağlı olaraktan açıklayıcı bir beyanat sunmak istedim. Azerbaycan Cumhuriyeti ATET prensiplerine bağlı olaraktan Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki münakaşayla bağlı bu prensiplere dayanaraktan: “Katılımcı devletler her bir devletin toprak bütünlüğüne saygı gösterecekler. Onlar istenilen devletin toprak bütünlüğü siyasi bağımsızlığı veya birliğine karşı BMT prensiplerine bağlı olaraktan tehdit veya güç kullanmasını tutumlarından uzak duracaklar. Katılımcı devletler bir birlerini uluslar arası hukuka zıt olaraktan işgal etmesi veya dolaylı yada direk güç uygulamasından kaçınacaklar.  Bu tür işgal veya elde etme hukuki sayılmayacaktır.”
Azerbaycan tarafı Helsinki raporunda halkın kendi kaderini belirlemesi konusunda aşağıdaki prensiplerin çerçevesinde uygulanacaktır: 
“Katılımcı devletler tüm zamanlarda BMT kararlarının amaç ve prensiplerine ve uluslar arası hukukun belirli normlarına uygun olaraktan halkın kendi kaderini belirlemesi hukukuna saygı gösterecektir.”
Bunun dışında Azerbaycan Cumhuriyeti bildiriyor ki Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki münakaşanın çözülebilmesi için Ermenistan’ın Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne saygı göstermesiyle olur ve aşağıdakiler dikkate alınır;
- Ermenistan tarafından Dağlık Karabağ bölgesinin Azerbaycan’ın ayrılmaz parçası olduğunu tek taraflı tanıması;
- Ermeni işgalci güçlerinin Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ ve diğer bölgelerinden hiçbir şart ileri sürmeden ayrılması;
- Zorla göç etmiş halkın tehlikesiz bir şekilde topraklarına geri dönmesinin sağlanması;
Bunun dışında Azerbaycan Cumhuriyeti Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde Ermeniler tarafından kurulacak herhangi bir idare biriminin Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne saygı göstermesiyle olabileceğini bildiriyor. Okundu: 5160