Ana Sayfa   » İHTİLAF AGİT-de    » AGİT belge 6 aralık 1994   

AGİT belge 6 aralık 1994

  


Bölgesel Meseleler
Dağlık Karabağ Münakaşasıyla Bağlı ATEM çalışmalarının hızlandırılması
Budapeşte, 6 Aralık 1994

1. Münakaşanın devam etmesi ve bunun sonucunda meydana gelen insan kaybından üzüldüklerini ifade ederek, katılıcı devletler ATEM’in Minsk Grubu ile işbirliğinde Rusya Federasyonunun aracılık etmesi sonucu 1994 yılı 12 Mayısında anlaşılan ateşkesi münakaşa taraflarının onayladıklarını alkışlıyorlar. Onlar Birleşmiş Milletler TŞ’nin belirlenen kurallarına bağlı kalacaklarını onayladılar ve ATEM’in münakaşanın barış yoluyla çözülme çabasını alkışladılar. Bu bakımdan onlar münakaşa taraflarını barışın sağlanması için direk görüşlere davet ettiler. Bu açıdan ATEM’in girişimlerini daha da güçlendireceklerine söz verdiler. Onlar ATEM Minsk Grubu ve Rusya Federasyonunun başarılı girişimlerini takdire layık buldular. Onlar tarafları ATEM çatısı altında bir araya getirme kararı aldılar.
2. Görüşmeler için belirli bir ortam hazırlanması amacıyla ve görüşmelerin eksiksiz olarak gerçekleştirilmesi için ve çabuk hareket edilebilmesi için Minsk Grubunun eş başkanlarını atamayı önerdiler. Eş başkanlar ATEM prensiplerini göz önünde bulundurarak Minsk Grubu çerçevesinde ve faaliyette olan başkana birlikte görüş bildirecekler. İşlerin gidişatıyla bağlı olaraktan günlük rapor sunacaklar. 
3. İlk adım olarak geçici de olsa sağlanan bir ateşkesi durumunun devam etmesi bakımından Rusya Federasyonu ve Minsk Grubu diğer üyelerinin de desteğiyle silahlı bir çatışmayı ortadan kaldıracak durumları gözden geçirmeyi ve bir sonuca ulaşılmasını Minsk grubunun eş başkanlarına söylediler. Daha sonra Minsk konferansı eş başkanlarından bölgede iman gücünün artması ve insani yardımların hayata geçirilmesi için münakaşa taraflarıyla birlikte işi yürütmeyi rica ettiler. Onlar bölgede bulunan göç eden insanların durumuyla bağlı olaraktan durumlarının az da olsa iyileşmesi için birlikte girişimlerde bulunulmasını vurguladılar. 
4. Münakaşa taraflarının düşüncelerine uygun olaraktan bu bölgede barış güçlerinin yerleştirilmesine imkan sağlaya bilirdi. Onlar bölgede sağlanan ateşkes anlaşmasından sonra BMT  TŞ’nin kararlarına uygun olaraktan bölgede barış güçlerinin yerleştirilmesi konusunda görüşmelerin hazırlandığını bildirdiler. Onlar başkandan 1992 Helsinki raporunun 3. bölümü ve BMT nizamnamesine dayanaraktan bu güçlerin kısa zaman zarfında hazırlanmasını rica ettiler. Viyana’da yapılacak toplantıda barış güçlerinin diğer işleriyle birlikte onların idaresi, maddi ve teknik destek, alt bölmelerin oluşturulması ve kaynakların paylaşımı, güç uygulama yolları ve destek veren devletlerle anlaşmalar konusunda görüşmeler yapılacaktır. BMT’nin teknik danışma ve araştırma yardımın yapılması konusunda hazır olduklarını bildiren raporunda aynı zamanda BMT’ye yardım için müracaat edecekler. Bu durumların hayata geçirile bilmesi için aynı zamanda BMT TŞ’nin uzun süreli siyasi yardımını elde etmeye çalışacak.
5. Bu hazırlık aşamasını ve 1992 Helsinki raporunun 3. bölümüyle bağlı olaraktan taraflar arasında anlaşmanın sağlanmasının ve Minsk grubu eş başkanın a rica edilmesinden sonra ATEM’in barış güçlerinin harekete geçmesi konusunda karar kabul edecek.
Okundu: 5064