Ana Sayfa   » İHTİLAF AGİT-de    » AGİT belge 24 mart 1992   

AGİT belge 24 mart 1992

  


Avrupa Tehlikesizlik ve İşbirliği Görüşmesinin ATEM Şurasının birinci ek görüşü
Helsinki 24 Mart 1992

Sonuç
Bakanlar Dağlık Karabağ ve onun çevresinde baş veren silahlı bir çatışma sonucu zarar gören insanların ve insan kaybının artmasıyla bağlı rahatsızlıklarını bildiriyor. Onlar münakaşanın devam etmesi durumunda bölgesel ve ulusal bir ölçüde verebileceği tehlikeyi dikkate alaraktan münakaşanın çözülmesi için münazara yaptılar. Onlar tarafları sağduyulu olmaya çağırdılar. Bakanlar tekrar yerli güçlerin komutanlarının aktif katılımıyla bir ateşkes sağlanmasını istediler. Onlar siyasi ve iktisadi baskı otoritesinin durdurulması da dahil olmak şartıyla güvenli bölge ve görüşme şartlarının düzeltilmesini istediler. 
Bakanlar ATEM çerçevesinde yapılan işleri gözden geçirdiler ve üst düzey görevlilerin kabul ettiği kararları beğendiler. Onlar bu durumla bağlı olaraktan yapılan çalışmalar için kendi saygılarını sundular ve bu konuda yapılacak herhangi olumlu bir iş için katkı yapacaklarını bildirdiler. 
Bakanlar Avrupa Birliği ve üye devletler, Bağımsız devletler birliği ve üye devletler, NATO ve ona üye devletlerin ve BMT baş Kâtibi tarafından hayata geçirilen işleri alkışladılar. 
Bununla bağlı olaraktan ATEM başkanından BMT’ye günlük raporlar vermesini rica etti. 
Bakanlar ATEM’in bu konuda yaptıklarını dikkate alaraktan bu barış anlaşmasında asıl görevi üstlenmesini bildirdiler. Bu konuda yeni girişimlerin yapılmasını istediler. 
Bakanlar Başkan İrji Dinstbir’e kısa zamanda bölgede barış çalışmaları bakımından yeni bir sefer düzenlemesini istediler. Bakanlar bu konuda ATEM prensiplerine bağlı kalınacağını ve durumu sadece onların yöntemiyle çözülebileceğini bildirerek kısa bir zaman zarfında bu konuyla bağlı bir görüşme ayarlanmasını istediler. Bunun dışında Minsk konferansına Ermenistan ve Azerbaycan dışında Belarus, Çek, Slovakya, Fransa Almanya, İtalya, Rusya, İsveç, Türkiye ve ABD’nin katılmasını istedi. Dağlık Karabağ’ın seçilmiş ve diğer tarafları katılımcı devletlerin konuşmalarından sonra davet edilecek. ATEM Bakanlar Kurulu Başkanı ATEM’in himayesi altında Dağlık Karabağ Konferans başkanını belirleyecek. 
Bakanlar ATEM katılımcı devletlerin tamamını hızlı ve etkili bir biçimde bölgeye yardım ulaştırılması konusunda gerekli adımların atılması için çağrıda bulundu. Ermenistan ve Azerbaycan arasında oluşan bu münakaşanın barış yoluyla ve kısa bir sürede çözülmesi için her iki tarafın da ödevler üstlenmesini ve bunları yerine getirmesini istedi.

Okundu: 5225