Ana Sayfa   » İHTİLAF BMT-de    » BMT GK belge 6 nisan 1993   

BMT GK belge 6 nisan 1993

  


Güvenlik Konseyi üyeleriyle müzakereler yaparak Konsey Başkanı Konsey adına onun 6 Nisan 1993 tarihli 3194. oturumunda "Dağlık Karabağ’da Duruma Dair" başlıklı bendin Konsey tarafından görüşülmesiyle ilgili olarak aşağıdakileri beyan etmiştir.
Güvenlik Konseyi Ermenistan Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti arasında ilişkilerin kötüleşmesinden ve Dağlık Karabağ çatışmasında düşmanca davranışların artmasından, özellikle yerel Ermeni güçlerinin Azerbaycan Cumhuriyetinin Kelbecer ilçesine müdahalesinden ciddi endişe duyduğunu ifade eder. Konsey barış ve bölgenin güvenliğini tehdit eden bu tür düşmanca davranışların tümünü derhal sonlandırmayı ve bu güçlerin bölgeden çıkarılmasını istemektedir.
Bununla ilgili olarak Güvenlik Konseyi bölgenin tüm devletlerinin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü, sınırların dokunulmazlığını onaylayarak AGİK çerçevesinde yürütülen barış sürecini desteklediğini beyan eder. O, Minsk Grubunun yakın dönemde elde ettiği ilkin anlaşmadan sonra yakında ateşkes ilan etmek, gözlemcilerin yerleştirilmesi programı, siyasi bildiri taslağı konusunda anlaşmaya varılacağına ve bir an önce Minsk Konferansının çağrılacağına ümit etmektedir.
Güvenlik Konseyi ısrarla, ilgili tarafları AGİK çerçevesinde barış sürecinde ilerleme sağlanması için tüm olanakları kullanmaya ve sorunun siyasi çözümünü zorlaştırabilecek  her hangi bir eyleme müsaade etmemeye çağırır.
Konsey aynı zamanda sivil halkın ıstıraplarını azaltmak amacıyla bölgeye, ayrıca çatışma kapsamındaki tüm ilçelere insani yardım yapılması yönünde uluslararası faaliyetlerin engelsiz bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaya çağırır.
Güvenlik Konseyi Genel Sekreterden AGİK’le danışarak gerçekleri gereken şekilde belirlemesi  ve acil bir şekilde Konseye olay mahallinde durum değerlendirmesi  yapan bir rapor sunması talep edilsin. Konsey bu konuyla ilgilenmeye devam edecektir.
Okundu: 5046