Ana Sayfa   » İHTİLAF BMT-de    » BM Güvenlik KB 29 Ocak 1993   

BM Güvenlik KB 29 Ocak 1993

  


Güvenlik Konseyinin Başkanı 29 Ocak 1993 yılında müzakereler yaptıktan sonra Konsey üyeleri adına kitle iletişim araçları mensupları için aşağıdakileri beyan etmiştir.
Ermenistan ve Azerbaycan’ın Nahçivan Özerk Cumhuriyetine mal ve malzeme gönderilmesi, özellikle elektrik enerjisi verilmesindeki kesintilerin yıkıcı sonuçlarıyla ilgili Güvenlik Konseyinin üyeleri derin endişe duyduklarını ifade etmişler. Olağan dışı bir durumda sert kış koşullarında genişleyen bu kesintiler söz konusu bölgelerin ekonomisini ve alt yapısını iflas durumuna getirmiş ve gerçek bir açlık tehlikesi oluşturmuştur.
Konsey üyeleri ısrarla tüm yardım edebilecek ülkeleri yakıt ve insani yardım gönderilmesine  yardım etmeye ve bölge ülkelerini, insani durumun gelecekte daha kötüleşmesini durdurmak amacıyla insani yardım yüklerinin, özellikle de yakıtın  Ermenistan’a ve Azerbaycan’ın Nahçivan bölgesine engelsiz olarak ulaştırılmasını sağlamaya çağırır.
Konsey üyeleri AGİK’in tarafları bir araya getirmeye ve bu bölgede barışın sağlanmasına yönelik  tüm çabalarını tam desteklediklerini bir daha beyan ederler. Onlar tarafları derhal ateşkese ve kısa sürede AGİK çerçevesinde müzakerelerin yeniden başlatılması konusunda anlaşmaya çağırır.
Güvenlik Konseyi üyeleri bu konuyu yeniden görüşmeye devam edecektir.
Okundu: 3916