Ana Sayfa   » İHTİLAF BMT-de    » BMT GK belge 26 ağustos 1992   

BMT GK belge 26 ağustos 1992

  


Güvenlik Konseyi üyeleri arasında müzakereler sonrası Konsey Başkanı Konsey adına "Dağlık Karabağ’da Duruma Dair" başlıklı bentle ilgili aşağıdakileri beyan etmiştir:
Dağlık Karabağ’da durumun kötüleşmesi, çok sayıda insanın ölümüne ve geniş boyutlarda maddi zarara neden olmasına dair bilgiler Güvenlik Konseyi üyelerini derinden endişelendirmiştir.
Güvenlik Konseyi  üyeleri bütün tarafları ve diğer ilgili tarafları ateşi derhal durdurmağa ve AGİK çerçevesinde Dağlık Karabağ sorununa dair Minsk Konferansının çabalarına, ayrıca Roma’da düzenlenmiş hazırlık müzakerelerine yardım etmeye katiyetle çağırır. Onlar bütün tarafları ve diğer ilgili tarafları AGİK ile yakından işbirliği yapmaya ve uyuşmazlıkların mümkün kadar hızlı bir şekilde barışçıl yollarla ortadan kaldırabilmeleri amacıyla müzakerelere, olumlu  bir tutum sergileyerek katılmalarını ısrarla talep eder. Onlar vurgulamışlar ki Genel Sekreter gerçekleri tespit etmek için söz konusu bölgeye temsilciler göndermiş ve AGİK’in yukarıda adı geçen müzakerelerine temsilci göndermeye hazırdır. Konsey üyeleri Dağlık Karabağ’da gelişmelerle ilgili söz konusu ilçelerde Birleşmiş Milletlerin daha sonra zamanı geldiğinde müzakere edecekler.
Okundu: 4970