Ana Sayfa   » İHTİLAF BMT-de    » BMT GK beyanname 12 mayıs 1992   

BMT GK beyanname 12 mayıs 1992

  


Güvenlik Konseyi üyeleriyle müzakerelerden sonra Konsey Başkanı Konsey adına 12 Mayıs 1992’de 3072. oturumunda "Dağlık Karabağ’da Duruma Dair" başlıklı bendin Konsey tarafından görüşülmesiyle ilgili olarak aşağıdakileri beyan etmiştir.
Güvenlik Konseyi üyeleri Dağlık Karabağ’a dair durumun kötüleşmesi ve ateşkes anlaşmasının ihlaliyle ilgili büyük insani kayıplar ve büyük miktarda maddi zararla sonuçlanmış  son bilgilerden, ayrıca bölge ülkeleri açısında  ortaya çıkardığı sonuçlardan derin endişe duyduğunu ifade eder.
Güvenlik Konseyi üyeleri Avrupa’da Güvenlik ve İşbirliği Konferansı çerçevesinde sürdürülen çabaları, taraflara barış yoluyla çözmeye ve insani yardım gösterilmesine yönelik diğer tüm çabaları takdir eder ve destekliyor.
Onlar  Genel Sekreter  tarafından bu bölgeye acil olarak durum tespiti yapılması ve tarafların barışçıl yollarla sorunun çözümünü sağlamak  için  AGİK çerçevesinde yürütülen çabaların kısa sürede desteklenmesinin yolları ve araçlarının öğrenilmesi için  komisyon gönderilmesini takdir eder. Bu misyon, aynı zamanda uluslararası kamuoyu tarafından acil insani yardım yapılmasının mümkün yollara ilgili teknik unsurları da  dahil edecektir. 
Güvenlik Konseyi üyeleri bütün ilgili tarafları şiddete son veremeye, Genel Sekreterin misyonunu kolaylaştırmak ve personelinin güvenliğini sağlamak için  her türlü önlemi almaya çağırır.
Onlar Konsey Başkanı adına 23 Ocak 1992 yılında (S/23496) Ermenistan ve 14 Şubatta (S/23597) Azerbaycan’ın Birleşmiş Milletlere üye kabul edilmesine ilişkin bildirilerinin ve özellikle de tüzükte, uyuşmazlıkların barışçıl yollarla ve kuvvet kullanmadan çözülmesine ait ilkelere atıfta bulunulduğunu hatırlıyorlar.


Okundu: 5068