Ana Sayfa   » DEVLET POLİTİKASI    » Cumhurbaşkanı`nın Karabağla ilgili görüşlerinin kronolojisi   

Cumhurbaşkanı`nın Karabağla ilgili görüşlerinin kronolojisi

  


Azerbaycan Cumhuriyeti  Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Ermenistan-Azerbaycan, Dağlık Karabağ ihtilafının ayarlanmasına ilişkin Ermenistan liderleri ile defalarca buluşmuştur. Tek tek ve çoktaraflı  biçimde gerçekleşen bu buluşmaların hepsinde Azerbaycan tarafı ihtilafının barış yoluyla çözümlünmesi taraftarı olduğunu kesin şekilde belirtmiştir. Adıgeçen buluşmaların kronolojisi şöyledir. 

11.12.2003 yılı: 
- Cenevre`de Azerbaycan Cumhuriyeti cumhurbaşkanı İlham Aliyev Ermenistan Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Robert Koçaryan ile buluşmuştur.

28.04.2004 yılı:
- Varşava`da Azerbaycan Cumhuriyeti cumhurbaşkanı İlham Aliyev`in Ermenistan cumhurbaşkanı Robert Koçaryan ile teke tek buluşmuşlar. Teke tek buluşma üzerine cumhurbaşkanı İlham Aliyev açıklama yapmıştır.
 
15.09.2004 yılı: 
- Astana`da cumhurbaşkanı İlham Aliyev Ermenistan cumhurbaşkanı Robert Koçaryan ve Minsk grubu eş başkanları  – Yuri Merzlyakov, Stiven Menn, Anri Jakolen ile buluşmuştur. Sonra Ermenistan cumhurbaşkanı Robert Koçaryan`la teke tek buluşmuştur. Astana`ya seyahat cumhurbaşkanı İlham Aliyev`in Ermenistan cumhurbaşkanı Robert Koçaryan ve Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile üç taraflı görüşü ile tamamlanmıştır ve sonda cumhurbaşkanları açıklama yapmışlar.

15.05.2005 yılı:
- Varşava`da Azerbaycan Cumhuriyeti cumhurbaşkanı İlham Aliyev Ermenistan cumhurbaşkanı Robert Koçaryan ile buluşmuştur.

27.08.2005 yılı: 
- Kazan`da Azerbaycan Cumhuriyeti cumhurbaşkanı İlham Aliyev Ermenistan cumhurbaşkanı Robert Koçaryan ile buluşmuştur.

10.02.2006 yılı: 
- Paris civarında Rambuye sarayında Azerbaycan Cumhuriyeti cumhurbaşkanı İlham Aliyev`in Ermenistan Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Robert Koçaryan ve AGİT-in Minsk grubu eş başkanlarının katılımıyla toplantısı olmuştur.

11.02.2006 yılı:
- Paris civarında Rambuye sarayında Azerbaycan Cumhuriyeti cumhurbaşkanı İlham Aliyev`in Ermenistan cumhurbaşkanı Robert Koçaryan ile teke tek toplantısı olmuştur.

04.05.2006 yılı: 
- Bükreş`de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Ermenistan cumhurbaşkanı Robert Koçaryan ile buluşmuştur.

28.11.2006 yılı: 
- Minsk`de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Ermenistan cumhurbaşkanı Robert Koçaryan ile buluşmuştur.

09.06.2007 yılı: 
- Sankt-Petersburg`un "Kongresler sarayı" devlet kompleksinin "Baltik  yıldızı" otelinde Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Ermenistan cumhurbaşkanı Robert Koçaryan ile buluşmuştur.

06.06.2008 yılı:
- Sankt-Petersburg`da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyanla buluşmuştur.

02.11.2008 yılı: 
- Moskova`da, Rusya Cumhurbaşkanı konağında  – "Mayn Dorf" sarayında Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan`la buluşmuştur.
- Moskova`da, Rusya Cumhurbaşkanı konağında  – "Mayn Dorf" sarayında Cumhurbaşkanı İlham Aliyev`in Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Dmitri Medvedev ile konuşmaları üç taraflı biçimde devam etdirmiştir. Konuşmaların sonucu olarak beyanname imzalamıştır.

28.01.2009 yılı:
- İsviçre`nin Sürih kentinde Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile buluşmuştur.

07.05.2009 yılı: 
- Prag`da, ABD büyükelçiliği konağında Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile buluşmuştur.

04.06.2009 yılı:
- Sankt-Petesburg`da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev`in Rusiya Federasyonu Cumhurbaşkanı Dmitri Medvedev ve Ermenistan Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile birlikte toplantısı olmuştur. Sonra Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile teke tek buluşmuştur.

17.07.2009 yılı: 
- Moskova`da Ermenistan Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile toplantısı olmuştur

18.07.2009 yılı: 
- Moskova`da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev`in Rusiya Federasyonu Cumhurbaşkanı Dmitri Medvedev ve Ermenistan Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile üç taraflı toplantısı olmuştur.

09.10.2009 yılı:
- Kişinyov`da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev`in Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile toplantısı olmuştur.

25.01.2010 yılı: 
- Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Soçi`nin “Adler” Ulsulararası hava limanında Ermenistan Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan`la buluşmuştur. Daha sonra Rusiya  Federasyonu Cumhurbaşkanı Dmitri Medvedev ve Ermenistan Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile üç taraflı toplantısı olmuştur.

17.06.2010 yılı: 
- Cumhurbaşkanı İlham Aliyev`in Sankt-Petersburg`da,  “Konstantinovski” sarayında Rusiya Federasyonu Cumhurbaşkanı Dmitri Medvedev ve Ermenistan Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile toplantısı olmuştur.

27.10.2010 yılı: 
- Heşterhan`da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev`in Rusiya Federasyonu Cumhurbaşkanı Dmitri Medvedev ve Ermenistan Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile toplantısı olmuştur.

05.03.2011 yılı: 
- Soçi`de “Grand Polyana” otelinde “Gebullar evi”nde Cumhurbaşkanı İlham Aliyev`in Rusiya Federasyonu Cumhurbaşkanı Dmitri Medvedev ve Ermenistan Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile üç taraflı toplantısı olmuştur. Üç taraflı toplantı üzerine devlet başkanları Dağlık Karabağ ihtilafının düzenlenmesine dair konuşmaların sonucu gereğince karar kabul etmişler .

24.06.2011 yılı: 
- Cumhurbaşkanı İlham Aliyev`in  Kazan Kremli`nde Rusiya Federasyonu Cumhurbaşkanı Dmitri Medvedev ve Ermenistan Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile birlikte toplantısı olmuştur. Sonda devlet başkanları Ermenistan-Azerbaycan, Dağlık Karabağ ihtilafının düzenlenmesine dair konuşmaların sonucu gereğince karar kabul etmişler .

23.01.2012 yılı:
- Soçi`de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev`in Rusiya Federasyonu Cumhurbaşkanı Dmitri Medvedev ve Ermenistan Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile birlikte toplantısı olmuştur. Devlet başkanları Ermenistan-Azerbaycan, Dağlık Karabağ ihtilafının düzenlenmesine dair konuşmaların sonucu gereğince karar kabul etmişler. Cumhurbaşkanları Dağlık Karabağ ihtilafının düzenlenmesi çerçivesinde karşılıklı güvenin sağlamlaştırılması için temel vasıtalardan biri taraflar arasında sosyal ilişkilerin gelişmesidir. Bununla iligili olarak Azerbaycan ve Ermenistan cumhurbaşkanları aydınlar, ilmi ve sosyal dairelerin temsilçileri arasında diyalogun geliştirilmesine destek vermeye hazır olduklarını belirtmişler
Okundu: 4499