Ana Sayfa   » KARABAĞ İHTİLAFI    » Ateşkesin sağlanması   

Ateşkesin sağlanması

  Azerbaycan`ın merhum cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ülkede istikrarın sağlamlaştırılması, tüm alanlarda gelişimin hızlandırılması için ateşkes anlaşmasının imzalanmasının önemi ileri çekti ve bu yönde ciddi çabalar göstermeye başladı. Nihayet, devlet başkanının yoğun çabası sonucu 12 mayıs 1994 yılında ateşkes anlaşması imzalandı. Nihayet, onun yoğun gayreti sonucunda 12 mayın 1994 yılında mütarekename sözleşmesi imzalandı.

Mütarekename`nin kısa tarihi
4 mayıs 1994 yılında Kırgizistan`ın başkenti Bişkek`de BDB Parlamentolararası Kurulu toplantısı kapsamında Karabağ olayında mütarekenameye ilişkin görüşmeler başlandı. Rusya`nın aracılığıyla yürütülen görüşlerde Azerbaycan`ı spiker yardımcısı Afiyeddin Celilov, Ermenistan`ı parlamento başkanı Babken Ararksyan temsil etmiştir. Minsk grubunun rusyalı temsilcisi Vladimir Kazimirov tarafından yapılan mütarekename dosyasında Dağlık Karabağ`ın ermeni toplumu ayrı taraf gibi kaydedilmiştir. Bu nedenle de doğal olarak Azerbaycan tarafı onu imzalamayı iptal etmiştir.
8 mayıs 1994 yılında Rusya`nın AGİT`in Minsk grubundakı temsilcisi  Vladimir Kazimirov`un Bakü`ye getirdiği “Bişkek protokolu” Azerbaycan tarafından imzalanmıştır.
12 mayıs 1994 yılında Ermenistan`la Azerbaycan arasında mütarekename sözleşmesi “Bişkek protokolu” yürürlüğe girmiştir. Dosyada Ermenistan ve Azerbaycan`ın parlamento başkanları, aynı zamanda Dağlık Karabağ`ın ermeni ve azeri toplumunun başkanları imzalamışlardı.
Azerbaycan tarafı dosyaya iki ek imza yapmıştır.
Protokol`un 5.paragrafında “tutulmuş dilekçeler” kelimesi “işgal edilmiş dilekçeler” ile değiştirilmiş ve mütarekeden sonra cephede yerleştirilecek gözlemcilerin ise “Uluslararası gözlemciler  misyonu” olması kaydedilmiştir.
Dosya gereğince, taraflar tez bir zaman içerisinde uluslararası aracılık sonucunda “Büyük barış sözleşmesi” imzalamaları gerekiyordu.Okundu: 7949