Ana Sayfa   » KARABAĞ İHTİLAFI    » AGİT-in Minsk qrubu   

AGİT-in Minsk qrubu

  30 Ocak 1992 yıl tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı  üyesi  seçildi ve aynı yılın Temmuz ayının 8 `de AGİT`nin Helsink`te düzenlenen toplantısında  onun belgelerini imzaladı.  1992 yılının Şubat ayından Ermenistan-Azerbaycan, Yukarı Karabağ Savaşı bu örgütün ilgi odağına dönüştü. Şubat  ayının ortalarında AGİT`nın karşısında duran başlıca görevi  Azerbaycan oldu. 27-28 Şubat`ta  AGİT Yüksek Görevli Kişilerin Kurulu (YGKK)`nun Praga`da düzenlenen 7.Toplantısında  savaş bölgesinde  olan  missiyanın sözcüsü dinlenildi. Yukarı Karabağ`ın Azerbaycan Cumhuriyeti toprağı olduğunu onaylayan belgede  sınırların değiştirilmemesı şartıyla sorunun  barış yolu ile çözülmesi için çağırış bu belgede yerini bulmuştur. 
AGİT`nın YGKK tarafından 13-14 Mart ayında Helsinki`de düzenlenen 8.Toplantısında  savaşın devam etdirilmesi ve sorunun barış yolu ile  ve politik yöntemlerle çözülmesi konuları görüşüldü. Toplantı sonrası  AGİT`nın YGKK başkanı Yan Kabuşin (Çehoslavakiya) başkanlığı ile  Martın 19-23`de ikinci kez  savaşın gittiği araziye sefer etti. Yukarı Karabağ, Bakü ve Yerevan`da olan  temsilciliğin  amacı Karabağ`ta ateşi durdurmak, AGİT  gözetimcilerinin savaş bölgesinde yerleştirilmesi olanaklarını araştırmak  idi. 

23-24 Mart 1992 yıl tarihleri arasında Helsinki`de AGİT çerçevesinde en geç zamanda  Yukarı Karabağ`la ilgili barış toplantısının düzenlenmesi konusunda  her türlü ortamın  sağlanması için muracaatta bulundular. AGİT Dışişleri Bakanlığı Kurulu tarafından Mart ayının 24`de düzenlenen I Ek Toplantısı`nda  Yukarı Karabağ`taki durum görüşüldü. AGİT Bakanlar Kurulu YGKK`nun garantisine dayanarak  savaşın barış yolu ile çözülmesi hakkında karar verildi.
Bakanlar Minsk`te düzenlenecek  toplantının ABD, Rusya, Türkiye, Fransa, Almanya, İtalya, İsveç, Çehoslavakiya (sonralar yerini Macaristan`a devretti), Beyaz Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan temsilcilerinin katılımcılığı ile  düzenlenmesi konusunda anlaştılar. 
01 Mayıs 1992 yıl tarihinde AGİT YGKK`nnu Helsink`te düzenlenen 10.toplantısında Yukarı Karabağ`la ilgili toplantının düzenlenmesi, toplantıların düzenlenme şartları, başkanın yetkileri ve d. hakkında YGK`rin  kararı kabul edildi. Minsk Toplantısı`nın  düzenlenmesi için organize edilen Minsk Grubu savaşın dengelenmesi yönünde işler görmeli, munaakaşa çözüldükten sonra sorunun hallinde tarafsız, bölgede ilgili devlet olmadığını göz önüne alarak Beyaz Rusya`nın başkenti Minsk`te  toplantı üyesi olan  devletler katılmalı ve Nihai Beleg`yi imzalamalı idiler. 1994 yılının Aralık ayında düzenlenen Budapeşt Toplantıısnda Minsk Konferansı ve Minsk Grubu`nda eşbaşkanlık enstitüsü açıldı. Karar göre eşbaşkanlık görevini Rusya ve Finlandiya üstlendi. 1997 yılının Ocak ayında Mins Konferansı ve Mins Grubu`nda üç taraflı eşbaşkanlık açıldı ve şuan ABD, Rusya ve Fransa eşbaşkanlık görevlerini yerine getirirler.Okundu: 5556