Ana Sayfa   » KARABAĞ İHTİLAFI    » İşgal olunmuş arazileri yasa dışı kullanma    » Uyuşturucu maddelerin taşınması   

Uyuşturucu maddelerin taşınması

  


Uyuşturucunun yasadışı işi şuanki tüm insanlığın geleceyini tehdit eden çokuluslu organize suçun önemli türlerinden biri. Uyuşturucu işinden gelen paraların diğer çokuluslu suçların, ayrıca terörizmin maddi desteği ve işlenmesine ayrılması onun biraz da tehlikeli olmasını sağlıyor. Azerbaycan için bu tehlike genellikle işgal altında bulunan topraklardan ve tranzit taşımacılığından ileri gelir. Ermenistan tarafından işgal olunmuş Azerbaycan`ın Dağlık Karabağ çevre topraklarında – ulusal ve uluslararası yargıdan uzak “gri bölge” de uyuşturucuların ekimi, imalı ve taşınması, ayrıca bunun önlenmesi amaclı ulusal kamuoyunun çabalarının artmasının zorunluluğu konusunda Azerbaycan Cumhuriyeti tarafından defalarca bildiri seslendirilmiştir. 
BM`in Vyana ofisi Dağlık Karabağ topraklarında uyşturucu ile ilgili olarak izleme geçirmek istese de Ermenistan buna karşı koymuştu. Bu gün Ermeni`lerin işgalında olan Karabağ dünyada uyuşturucunun en büyük transit, hem de teröristlerin ana merkezi durumuna gelmiştir. 
Azerbaycan topraklarının yüzde yirmisini Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin işgal etmesi sonucunda bu toprakların ve Azerbaycan İran sınırının 132 km kısmının fiilen kontrol edilmeyen bölgeye dönüşmesi de uyuşturucu satıcıları için bir ortam yaratmıştır.    Okundu: 5617