Ana Sayfa   » KAHRAMANLAR    » Milli kahraman onursal adı hakkında   

Milli kahraman onursal adı hakkında

  


Azerbaycan Cumhuriyeti'nin en üstün öncüllük derecesi olan "Azerbaycan'ın Milli Kahramanı" ismi "Azerbaycan'ın Milli Kahramanı" isminin belirlenmesi hakkında "Azerbaycan Cumhuriyeti 25 Mart 1992 tarihli, 331-HII saylı Kanunu ile tespit edilmişdir. 
"Azerbaycan'ın Milli Kahramanı" ismi Azerbaycan Cumhuriyeti bağımsızlığı ve kalkınması için milet uguruna müstesna hizmetler ve reşadete göre verilir. "Azerbaycan'ın Milli Kahramanı" ismi Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından kendi teşebbüsü ile veya ileri sürülmüş vesatetlere göre verilir. 
"Azerbaycan'ın Milli Kahramanı" ismi aynı kişiye bir kez verilir. 
Azerbaycan'ın Milli Kahramanının özel üstünlük nişanı - "Ay-Yıldız" madalyası  "Azerbaycan'ın Milli Kahramanının özel üstün nişanını tesis etmek hakkında" Azerbaycan Cumhuriyeti'nin 7 Temmuz 1992 tarihli, 201 saylı Kanunu ile kurulmuştur. 
"Ay-yıldız" madalyası "Azerbaycan Cumhuriyeti'nin bazı yasal aktlarında değişiklikler yapılması hakkında" Azerbaycan Cumhuriyeti 6 Şubat 1998 tarihli, 429-IGD saylı Kanunu'na göre "Altın Yıldız" madalyası ile evezlenmiştir.Okundu: 6112