Ana Sayfa   » KARABAĞ İHTİLAFI    » SSRİ yöneticilerinin kararları   

SSRİ yöneticilerinin kararları

  Dağlık Karabağ ihtilaflarına ilişkin SSRİ`de kabul edilen ana kararlar

23 mart 1988 yılında SSRİ Yüksek Sovyeti Prezidyumu`nun kabul ettiği kararda Azerbaycan`ın ayrılmaz parçası olan Dağlık Karabağ Özerk Eyaleti`nin Ermenistan SSR`ye verilmesi teklifi reddediliyor.
18 temmuz 1988 yılında SSRİ Yüksek Sovyeti Prezidyumu`nun kabul ettiği kararda Dağlık Karabağ Özerk Eyaleti`nin Azerbaycan SSR`in ayrılmaz parçası olması bir kez onaylanıyor. Bu karar Dağlık Karabağ Özerk Eyaleti`nin yerel Sovyet`in Azerbaycan arazisinden ayrılmak hakkında 12 temmuz tarihli kararıyla ilgili olarak kabul edilmiştir.
21 eylül 1988 yılında Moskova Dağlık Karabağ Özerk Eyaleti`nde olağandışı hal ilan etti. Bu  önlem eyaletin Azerbaycan yönetiminden fiili olarak ayrılması yönünde atılmış ilk ve yanlış adım oldu.
12 ocak 1988 yılında Moskova Dağlık Karabağ Özerk Eyaleti`nde Arkadi Volski`nin başkanlığı altında Özel Yönetim Kurulu`nun (ÖYK) oluşturulması hakkında karar aldı. Bu karar Eyalet`in Azerbaycan`ın emrinden çıkarılması yolunda bir sonrakı yasa dışı adım oldu.
28 kasım 1989 yılında SSRİ Yüksek Sovyeti “Dağlık Karabağ Özerk Eyaleti`nde durumu normal hale salma önlemleri hakkında” karar kabul etti.
10 ocak 1989 yılında SSRİ Yüksek Sovyeti Prezidyumu “Dağlık Karabağ koknusunda Ermenistan SSR Yüksek Sovyeti`nin 1 aralık 1989 ve 9 ocak 1990 yıllarında kabul ettiği akitlerin SSRİ Anayasası`na uygun olmaması hakkında” karar aldı. Burada Ermenistan SSR Yüksek Sovyeti`nin “Ermenistan SSR ve Dağlık Karabağ`ı birleştirmek hakkında” 7 aralık 1989 tarih ve “1990 yılında Dağlık Karabağ Özerk Eyaleti`nin sosyal-ekonomi gelişme planını Ermenistan SSRİ ekonomik ve sosyal gelişmesine ilişkin devlet planına almak hakkında” 9 ocak 1990 tarihli kararları SSRİ Anayasası`na uygun değildir ve SSRİ Anayasası 74.maddesi gereğince cumhuriyet arazisinde geçerli olamaz.
15 ocak 1990 yılında SSRİ Yüksek Sovyeti “Dağlık Karabağ Özerk Eyaleti`nde ve bazı diğer ilçelerde olağandışı hal ilan edilmesi hakkında” karar kabul etti. Bu karar gereğince Dağlık Karabağ Özerk Eyaleti`nin, Azerbaycan SSR`in ona birleşik ilçelerinin, Ermenistan SSR Gorus ilçesi arazisinde, nitekim Azerbaycan SSR arazisinde SSRİ`ni devlet sınırı boyunca sınırda yerleşen zonda olağandışı hal ilan edildi. 
5 mart 1990 yılında SSRİ Yüksek Sovyeti “Azerbaycan SSR`de ve Ermenistan SSR`de durum ve ortamı normalleştirmek önlemleri hakkında karar” kabul edildi.Okundu: 4526