Ana Sayfa   » SPOR    » Sporcular   

Sporcular

  


Cavat Bahadur oğlu Kurbanov
Cavat Kurbanov Şuşa kentinde doğdu. Azerbaycan'ın emektar spor adamı, emektar antrenörü, defalarca kılınc oynatma üzere cumhuriyet şampiyonu, şeflik ve Uluslararası dereceli hakim olmuştur.
C. Kurbanov Azerbaycan'da qılıç oynatma spor dalının temelini qoyanlardan biridir. O, uzun yıllar cumhuriyetin birinci takımının teknik direktörü olarak çalıştı. Öğrencileri Avrupa, dünya ve olimpiyat oyunlarında ve ödül kazanmiştır.

Cengiz İdris oğlu Meherremov (1940-2002)
Cengiz Meherremov güreş üzere Şuşa şampiyonu ve o zamanki Dağlık Karabağ Özerk Bölgesi'nin ödüllü olmuştur. O, Ukrayna Ordu Spor Kulübü'nün (OİK) depolama takımının içinde de turnuvalara katılarak ödül almıştır. Ç. Meherremov "Neftçi" spor kulübünde futbol üzere genç yaş grubunda teknik direktör olarak çalıştı.

Eldar Muhtar oğlu Ezimzade
 Uluslararası futbol hakemi Eldar Ezimzade Şuşa şehrinde doğdu. O, 1957 yılında Azerbaycan Beden Eğitimi Üniversesini (şimdiki Spor Akademisi) bitirmiş ve bu yüksek okulun spor oyunları bölümünde çalışmaya başlamıştır.
E.Ezimzade Futbol hakemiğine  1957 yılında  başladı. Bakü şampiyonasında, SSCB'nin ikinci ve güçlüler liginde hakemlik yapmıştır. SSCB'nin 10 en iyi hakemler listesine dahil edilmiştir.E.Ezimzade 1979-1980 yılı sezonunda SSCB'nin bir numaralı hakimi olarak ödüllenmiştir.
E.Ezimzade 1980 yılında Moskova'da yapılan Olimpiyat futbol yarışmasının final oyununa (Almanya - Çekoslovakya) yüksek seviyede hakemlik yaptığı için altın madalya ve diploma verilmiştir. E.Ezimzade Meksika'da, İran'da, Cezayir'de hakemlik yaparak altın düdük ödülüne layık görülmüştür.

Hidayet Mirza Cevad oğlu Yusifov
Hidayet Yusifov Şuşa şehrinde doğdu. O, sporun hem jimnastik, hem de güreş ve ağırlık kaldırma türleri ile de kendini denemiştir. H. Yusifov Bakü'nün "Dinamo" spor kulübünün üyesi oldu. Bakü şehir ve ülke  şampiyonasına  katıldı, ödüller kazandı.

Jale Oktay kızı Ağayeva
Jale Ağayeva Şuşa'da doğdu. 2001 yılından Azerbaycan Voleybol Federasyonu dahilinde cumhuriyet hakemler birliğinin üyesidir. J. Ağayeva Avrupa ve Olimpiyat sınıflandırma turnuvalarında, aynı zamanda Avrupa top kupa yarışlarında iyi hakemlik yaptığına göre Cumhuriyet dereceli hakem ödülünü almıştır.

Oktay Esedulla oğlu Kuliyev
Boksör,  Uluslararası dereceli hakem Oktay Quliyev aslen Şuşalıdır. O, 1950 yılında "İskra" spor kulübünde boksla uğraşmaya başladı ve 1954 yılında boks üzere Azerbaycan şampiyonu oldu. 1955 yılında ise SSCB birinciliyinin bölge yarışmasında 3. yeri bulabildi. O. Kuliyev 1958 yılında SSCB spor ustası, 1961 yılında cumhuriyet dereceli hakem, 1997 yılında yılın öğretmeni ve 2001 yılında "Fahri beden eğitimi ve spor elemanı" ödülünü almıştır. O. Kuliyev sporla ilgili 60 bilimsel yazı ve eserin, eğitim makalelerinin yazarıdır. 1997 yılında profesör unvanını almıştır.

Tevfik Abbasov
Tevfik Abbasov Bakü'de doğdu. Aslen Şuşalıdır. O, Basketbol sporlar üzere SSCB'nin emektar antrenörü, Uluslararası dereceli hakim, profesör. T. Abbasov II Dünya Savaşı'nda ağır yaralanırsa da, komutanını savaş meydanından çıkara bilmiştir. "Altın bayrak" ve diğer madalyaya layık görülmüştür.

Japon Azer oğlu Hacıyev
Japon Hacıyev Şuşa'da doğdu. O, 2004 yılında karate üzere Bakü, 2005 yılında Azerbaycan şampiyonu oldu. Y. Hacıyev 2005 yılından kinq-boksinq  ile uğraşmaya başladı. 2006 yılında Ukrayna'nın Yalta kentinde yapılan kinq-boksinq üzere Dünya Kupası'nda 3. yeri (57 kg) tutmuş, aynı yıl Dağıstan'da ve Gürcistan'da yapılan Uluslararası yarışların birincisi olmuştur.
Y. Hacıyev 2007 yılında Ukrayna'nın Kiev kentinde yapılan Dünya kupasından altın madalyayla yurda döndü.2008 yılında Ukrayna'nın Odessa şehrinde düzenlenen Uluslararası Turnuvanın finalinde Ermenistan temsilcisine tam üstünlükle galip gelerek altın madalyaya layık görüldü.
Çift dünya şampiyonu Japon Hacıyev Azerbaycan Devlet Beden Eğitimi ve Spor Akademisi'nde (2007-2011) eğitim gördü.

Zakir Allahveren oğlu Babayev
İlk Şuşalı SSCB spor ustası Zakir Babayev Şuşa'da doğdu. Şuşa şehir 1 №-li orta okulu bitirmiştir. Z. Babayev 1957 yılında güreş üzere şehir turnuvada ve aynı yıl Fuzuli ilçesinde Yunan-Roma güreşi üzere Karabağ'ın açık turnuvada (62 kg) ikinci sıraları almıştır. 1958 yılında Bakü'de gençler arasında yapılan turnuvada da ikinci yerin sahibi oldu.
Z. Babayev Yunan-Roma güreşi üzere SSCB spor ustası normasını bitirdiği için 1964 yılında "SSCB spor ustası" ödülünü almıştır. 2000 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti "Fahri beden eğitimi ve spor elemanı" ödülünü almıştır.Okundu: 6615