Ana Sayfa   » SPOR    » Karabağ`da futbol   

Karabağ`da futbol

  Ağdamın futbol kulüpleri
Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde spor kulübleri  II Dünya Savaşı'ndan sonra ortaya çıkmıştır. Futbol takımları ise genellikle XX yüzyılın 50 yıllarında düzenlenmiştir.
Ağdam ilçesinde futbol takımı 1951 yılında kuruldu. "Karabağ" kulübünün tarihi de bu yıldan hesaplanıyor.
İlin futbol  takımı  o zamanlar Odessa vilayeti Sadovski kentinde Azerbaycan'ı başarıyla temsil etti.Ardından Patarburnari ilçesinde Ağdam takımı 38 kulübün kupa yarışında finale çıkarak 2. yeri tutmuştur.
1966 yılı Azerbaycan SSR iç birinciliyində "Mehsul" adı ile sahalara çıkan Ağdam kulübü iki yıl sonra faaliyetini durdurmuştur. 70'li yılların sonunda geri olunarak bu kez "Şafak" ve "Kooperatif" adı taşıyıp.
Ağdam futbol tarihinde "Karabağ" takımının özel bir yeri var. Ermenistan'ın işgalinden sonra ağır mali ve altyapı sıkıntısına rağmen Ağdam futbolcuları 1993 yılında ilk kupalarını kazanmışlardır. Aynı yıl "Karabağ" bağımsız Azerbaycan'ın ikinci milli liginde altın medalların ve ülke kubokuna edinmişti. Aynı başarıyı 1997 yılında da tekrarlayan kulüp 1999 yılında Avrupa Kupaları'nda aşama adlayan ilk Azerbaycan kulübü gibi adını tarihe yazdırır (UEFA Intertoto Kupası çerçevesinde İsrail'in güçlü "Makkabi Hayfa" takımını yenmiştir).
 "Karabağ" 2009 yılından sonra birçok ev oyunlarını Ağdamın Azerbaycan'ın kontrolünde olan Quzanlı kasabası Olimpiyat Kompleksinin Stadı'nda geçiriyor. Şu anda "Karabağ" futbol kulübü Azerbaycan preymer Ligi'nde en güçlü kulüplerinden biridir. Avrupa kupalarında Azerbaycan'ı ve Yukarı Karabağ bölgesini hakkıyla temsil ediyor.
Çeşitli yıllarda Ağdam futbolunun şerefini aşağıdaki sporcular korumuştur: Hüseyin Ahmedov, Nizami Qurbanov, Rasim Quliyev, Elhan Quliyev, Allahverdi Bağırov, Adil Askerov, Elbrus Abbasov, Adil Nadirov, Nazim Mehdiyev, Şahin Rüstemov, Serdar Abbasov, Vaqif Hüseynov, Rasim Məmmədov, Ramiz Şahmmedov , İsrafil Aliyev, Settar Aliyev, Nizami Aliyev, Yaşar Hüseynov, Enver Aundov, Müşfik Hüseynov, Cemaleddin Aliyev, Tebriz Hasanov.

"Şuşa" (Şuşa) futbol kulübü
Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesine özerklik verilmesinden sonra diğer alanlarda olduğu gibi Azerilerin daha sık yaşadığı Şuşa'da da beden eğitimi ve sporun gelişmesine olanak yaratılmamıştır. Aynı dönemde Şuşa gibi bir şehirde bir tane bile spor kortu, yüzme havuzu, güreş salonu, stadyum ve s. spor tabanı olmamıştır. Şuşa'da herhangi bir spor türü üzere birincilik geçirilmemiş. Elde edilen tüm başarılar sadece gençlerin ve sporcuların kendi becerisi sayesinde elde edilmiştir.
Ermenistan  işgalinden sonra da Şuşalı sporcular Azerbaycan'ın ayrı ayrı bölgelerinde faaliyetlerini sürdürüyorlar.
2009 yılının Haziran ayında "Şuşa 09" (buradaki "09" rakamı kulübün kurulduğu yılı göstermektedir) futbol kulübü kurulmuştur.2010 yılının Eylül takımın adı değiştirilerek "Şuşa" adlandırılmıştır.
"Şuşa" futbol kulübü 2010-2011 yılı sezonundan Azerbaycan'ın milli futbol çempionatının I Ligi'nde mücadele ediyor.
 "Şuşa" takımının geçici veritabanı  "Edliyye" stadyumunda bulunmaktadır, kulüp ev oyunlarını da orada geçiriyor.

"Karabağ" (Hankendi) futbol kulübü
"Karabağ" futbol kulübü 1927 yılında Hankendi kentinde kurulmuştur. İlk adı "Dinamo" olmuştur. 1974 yılından "Karabağ" adlandırılmaya başladı. 1977 yılında futbol üzere Azerbaycan SSC Kupası galibi oldu. 1950 ve 1986 yıllarında SSCB Kupası yarışlarına da katıldı.
Sonralar  bölgenin Ermeni topluluğu bu kulübü haksız olarak tamamen ermenileştirerek, Azerilerin takımda oynamasına yasak koymuşlar.Okundu: 11157