Ana Sayfa   » KAHRAMANLAR    » Şehit gazeteciler   

Şehit gazeteciler

  


Alı Mustafa oğlu  Mustafayev (1952-1991)- telegazeteci , Azerbaycan`ın Milli Kahramanı.

Alı Mustafayev  Azerbaycan Televizyon ve Radyo Yayını Şirketi`nde çalışmıştır. Sağlam içerikli röportaj, deneme ve mülakatlarına, vizyona çıkardığı etkileyici programlarına gore yetenekli, operatif telegazeceti olarak tanınmıştır.  
Savaş döneminde Dağlık Karabağ`dan – hassas bölgelerden, nitekim yüksek devlet düzeyinde resmi toplantılardan mülakat ve röportajlar yapmıştır. Moskova kentinde Azerbaycan Cumhuriyeti Yüksek Meclisi tarfından parlamento muhabiri olmuştur.  (1989-1990). 1991 yılı faaliyetine göre ə "Yılın en iyi gazetecisi" ödülünü almaya hak kazanmıştır. 19 kasım 1991 yılında  Dağlık Karabağ`ın Garakend köyü etrafında barıştırıcı temsilcileri götüren helikopterin düşmen mermisi tarafından vurulması sonucu şehit olmuştur. Bakü şehri Şehitler Hiyabanı`nda defnedilmiştir.

Salatın Aziz kızı  Asgerova (1961-1991) –  gazeteci, "Молодежь Азербайджана" gazetesi muhabiri, Azerbaycan`ın Milli Kahramanı. 

Salatın Asgerova 1991 yılı 9 ocakta  Laçın`dan Şuşa`ya yola çıkarken Galaderesi köyü civarında ermeni silahlı çetelerinin çemberine düşmüş, bulunduğu arac yakın mesafeden ateşe tutulmuştur. Sonuçda kahraman gazeteci Salatın Asgerova acımasız şekilde öldürülmüştür.  Bakü şehri Şehitler Hiyabanı`nda defnedilmiştir.

Çingiz Fuad oğlu  Mustafayev (1960-1992)— telegazeteci, Azerbaycan`ın Milli Kahramanı 

Çingiz Mustafayev  hekim olsa da, gazeteciliğe büyük ilgisi olmuştur. Bu ilgi  kendisi nü 1990 yılı 20 Yanvar olayları  sırasında bir kez kanıtlamıştır. Şöyle ki, Çingiz Sovyet ordusunun Bakü`de yaptığı vahşilikleri kaydetmiştir. 1991 yılından ise o, hayatını tamamen gazeteciliye adamıştır.  
Çingiz Mustafayev`in temelini attığı 215 kl stüdyosunda röportajları, bilgi ablukasında olan Azerbaycan hakkındakı gerçeklerin Amerika ve Avrupa`nın esas teleacentalarına ve televizyonlarına  çıkmıştır. 
Çingiz Mustafayev`in Hocalı hakkında çevirdiği film ile Ermenistan`ın imajı tüm dünyada ciddi sarsmaya uğramıştır. Kahraman gazeteci 1992 yılı 15 haziranda Xocalı ilçesi Nahçıvanlı köyünde çekim sırasında yediği kurşundan dolayı ölmüştür. Okundu: 7821