Ana Sayfa   » İHTİLAF AŞ-de    » AKPK belge 1994   

AKPK belge 1994

  


Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinin tavsiye kararı No: 1251
(1994)

Meclis aşağıdakileri vurgular: 
1. Dağlık Karabağ çatışması 1988 yılında başlamış ve yaklaşık 20 000 insanın ölmesi ve bir milyondan fazla insanın mülteci durumuna düşmesiyle sonuçlanmıştır.
2. Onun Avrupa’nın üye olmayan ülkelerle ilişkiler Komitesi 1992 yılından itibaren Ermenistan ve Azerbaycan’ın Parlamentoları, “Dağlık Karabağ yönetimi” ve “Dağlık Karabağ’ın ilgili Azerbaycan tarafı” temsilcilerinin katıldığı seri görüşmeler organize etmiştir.
3. Meclis memnunlukla vurgular: 12 Mayıs 1994 yılında yürürlüğe girmiş ateşkese nispeten iyi uyulmuştur ve ateşkesin kısa sürede tüm ilgili tarafların imzaladığı barış anlaşmasıyla  sonuçlanacağına ümit etmektedir.
4. O çatışan tarafların  barış anlaşmasını imzalamağa heveslendirmek için AGİK Minsg Grubu, BM Güvenlik Konseyi, Rusya Federasyonu Hükümeti ve BDT Parlamentolar arası Meclisin çabalarını, ayrıca 26 Temmuz 1994 yılında Ermenistan ve Azerbaycan’ın savunma bakanları ve Dağlık Karabağ ordusu komutanı tarafından imzalanmış, ateşkese uymak yükümlülüklerini ve siyasi anlaşmanın imzalanmasını hızlandırmak çabalarını onaylayan anlaşmayı takdir eder.
5. Böylece Meclis tavsiye eder: Nazirler Komitesi:
a. Avrupa Konseyinin üye devletlerinin hükümetlerini AGİK’in Minsk Grubunun amaçlarına, özellikle savaş bölgesine uluslararası gözlemcilerin yerleştirilmesini sağlamak için gereken araçları ona sunmaya çağırsın;
b. Ermenistan ve Azerbaycan yönetimiyle siyasi diyalogu yeniden canlandırsın;
c. Koşullar sağlanınca işbirliği programlarını Ermenistan ve Azerbaycan’a açsın ve eğer bu taraflar isterseler, Dağlık Karabağ için siyasi statüsü belirlemeye yardımcı olabilecek eksperleri onlara takdim etsin.Okundu: 4047