Ana Sayfa   » İHTİLAF AB-de    » AB belge 9 kasım 1993   

AB belge 9 kasım 1993

  


Brüksel 9 Kasım 1993
Dağlık Karabağ’la Bağlı Beyanat
Avrupa Birliği 24 Ekim 1993 tarihinde Dağlık Karabağ bölgesinde sağlanan ateşkesin bozulmasını kınıyor ve tüm güçlerin son zamanlarda işgal ettiği bölgeleri terk etmesini istiyor. Avrupa Birliği ATEM prensipleri çerçevesinde Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına önem verdiğini bir daha vurguluyor. Avrupa Birliğini savaş sonucunda evlerinden göç eden insanların durumu düşündürüyor. Bu insanların kabul edilmesi ve korunması uluslar arası örgütlerin asıl görevi olmalıdır. Göç eden insanların olması münakaşanın çözümüne ve uluslar arası hal almasına neden oluyor. Avrupa Birliği göç eden insanlara yardımlar yapmaya kararlı ve bu bölgenin yönetiminden bunun kolaylaştırılmasını istiyor. Avrupa Birliği uzun süreli bir barışın yapılması için ATET Minsk Grubunun yaptığı çalışmaları desteklediğini bildiriyor. Avrupa Birliği tarafları 24 Ekim 1993 tarihinde bozulan ateşkesin sağlanmasını istiyor.
Bülten Aİ 01-1994 (fr) : 1.3.7

Dış Siyaset ve Halkın tehlikesizliği 7/20
Azerbaycan
1.3.7. Avrupa Birliği Başkanlığının Azerbaycan’ın durumuyla bağlı 17 Ocak tarihinde Afina ve Brüksel şehirlerinde yayılmış bildiri:
“Avrupa Birliği Aralık ayından beri bölgede başlayan büyük çatışma sonucu duyduğu rahatsızlığı dile getiriyor. Mevcut tarafları sağduyulu olmaya ve zarar gören halkı daha da zor duruma sokmamaya çağırı yapıyor. Bir kez daha Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü tanıyarak sorunun barışçıl yollardan çözülmesini istiyor. Durumun uluslar arası hal almasını göz önünde bulundurarak bir an önce BMT TŞ’nin öngörülen kurallarına uymaya çağırıyor. Tam destek verdiği ATEM’in Minsk Grubu çerçevesinde sorunun tarafları arasında yürütülen görüşmelerin en kısa zamanda yeniden başlamasını istiyor.” 
Bülten Aİ 07-1994

Dış Siyaset ve Halkın tehlikesizliği 6/24
Dağlık Karabağ
1.3.5. Avrupa Birliği Başkanı adından Dağlık Karabağ’a dair 5 Ağustos tarihinde Brüksel ve Bon şehirlerinde yayılmış bildiri:
“Avrupa Birliği 12 Mayıs 1994 tarihinde sağlanan ateşkes sonucu Ermenistan ve Azerbaycan Savunma Baklanlarını ve Dağlık Karabağ askeri birliklerini 27 Temmuz 1994 tarihinde yazılı olarak onaylanmasını takdire layık buluyor. Atılan bu adım ileriki tarihlerde bu sorunun barışçıl yoldan çözüleceğini gösteriyor. Bu bakımdan tarafların ATEM’in Minsk Grubu ile işbirliği içinde bulunmaya ve üzerlerine düşeni yapmaya çağırıyor. Fırsattan faydalanarak yapılan ateşkesten dolayı bir dolayı destek verildiğini bildiriyorum. Ateşkes ilk aşama değil sürekli bir barış durumu için atılan çok güzel bir adımdır. ATEM gözlemcilerinin bölgeye gidebilmeleri için yapılan ateşkesten dolayı yapılan anlaşmayla Ağustos ayındaki görüşmelerin ayarlanmasını alkışlıyor. Münakaşa taraflarını gözlemcilerin misyonunu maksimum derecede hayata geçirebilmesi için yapılan ilk aşamayı desteklemeye çağırıyor. Bu bildiri dört devletin tarafını belirtiyor.
Bülten Aİ 09-1994

Dış Siyaset ve Halkın tehlikesizliği
Dağlık Karabağ
1.3.5. Avrupa Birliği Başkanlığı adından Dağlık Karabağa dair 15 Eylül tarihinde Brüksel ve Bon şehirlerinde yayılmış bildiri:
“Avrupa Birliği son zamanlarda Ermenistan ve Azerbaycan ve Dağlık Karabağ yönetimi tarafından ATEM’in Minsk Grubu başkanı büyükelçi Eliasson’un bölgeye seferi zamanı verilmiş beyanatlara büyük mutluluk duyduğunu bildiriyor. Bu görüşmede bölge yönetimi bir anlaşma sağlanacağı zamana kadar ateşkesin bozulmayacağı yönünde sözler vermişler. Bu konuda Azerbaycan, Ermenistan ve Stepanakert yönetiminin verdiği resmi açıklamaları alkışlıyor. 
Ateşkesin sağlanması için bu durumun önemli olduğu vurgulanıyor. Çalışmalarından dolayı bu kuruma kendi teşekkürlerini bildiriyor ve Grubun bölgede barışı sağlanması için yaptığı çalışmaları destekliyor. Avrupa Birliği Minsk Konferansının kısa sürede toplanabileceğini ümit ediyor.
Avrupa Birliği tarafların sağduyulu davranacağını ümit ediyor. Bunun dışında tarafların uzlaşma sağlayabilmesi için gerekli şartların sağlanmasını tavsiye ediyor. Bu bildiri dört devletin tarafını belirtiyor.

Okundu: 4998