Ana Sayfa   » İHTİLAF AB-de    » AB belge 3 eylül 1993   

AB belge 3 eylül 1993

  


Brüksel 3 Eylül 1993
Dağlık Karabağ’la bağlı Beyanat

Birlik ve ona üye devletler Dağlık Karabağ’da git gide büyüyen Azerbaycan topraklarını işgal eden Ermeni ordularının saldırılarını kınıyor. Onlar hüsranla bildiriyor ki, bu saldırılar savaş bölgesinin büyüyerek Azerbaycan topraklarının kuşatıyor, Azerbaycan’da çok ciddi göçmen sorunlarını meydana getiriyor ve komşu devletlerin olaya karışmasıyla bölgesel tehlikseizlik azalıyor. Birlik ve üye devletler bölge devletlerinin bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü desteklediğini bir daha beyan ediyor. 
Birlik ve ona üye devletler Azerbaycan Cumhuriyeti ve Dağlık Karabağ’ın yönetimi arasında 31 Ağustos 1993 tarihinde sağlanan geçici barış anlaşmasının devam etmesi için Avrupa Birliği Minsk Grubu çerçevesinde yapılan çalışmaları destekliyor. Birlik ve üye devletler her iki tarafı Haziran ayının sonunda prensip bakımından kararlaştırılmış yükümlülükleri uygulama bakımından ek konuşmalara başlamaya çağırıyorlar.
Birlik ve ona üye devletlerin aynı zamanda Dağlık Karabağ’ın Ermeni silahlı güçlerinin BMT TŞ ‘nın 822 ve 853 sayılı kararlarına saygı göstereceklerini ve Kelbecer, Ağdam, Fuzuli ve Cebrail bölgelerini boşaltacaklarını temenni ediyorlar. Birlik ve ona üye devletlerin Azerbaycan’ın bu topraklardan bir saldırı gerçekleştiremeyeceğine dair elinde herhangi bir delil bulunmamaktadır. Birlik ve ona üye devletlerin Dağlık Karabağ Ermenilerinin BMT TŞ’nin 822 ve 853 sayılı kararlarına ve Avrupa Birliği Mins Grubunun tekliflerini yerine yetirmeleri için Ermenistan Hükumetinin kendisinin çözüm üretmesinden faydalanmak istiyor. Birlik ve ona üye devletler Ermenistan’a müracaat ederek onların Azerbaycan’a saldırı yapmaları için yardımda bulunmamalarını temin etmeye çalışıyor.




Okundu: 4023