Ana Sayfa   » İHTİLAF İİT-de    » Saldırganı tanıyan ilk örgüt   

Saldırganı tanıyan ilk örgüt

  



Ermenistan`ın Azerbaycan`a karşı tecavüzünü  ilk defa  açık şekilde tanıyan ve kötüleğen  uluslararası örgüt işte İslam Konferansı Örgütü`dür .Azerbaycan Cumhuriyeti 08 Aralık 1991 yılında bu örgüte üye seçildi.1992 yılının Haziran ayında İstanbul`da düzenlenen İKÖ Dışişleri Bakanlığı`nın 5.Olağanüstü Toplantısı, Ermensitan`ın Azerbaycan`a karşı son saldırısını ve Azerbaycan topraklarının işgalini kesinlikle  kötüleyerek  BMT Genel Sekreterliği ve Güvenlik Konseyi Başkanından ermeni askerlerinin Azerbaycan`ın işgal olunmuş topraklarından  çıkarılmasını isteğen bir karar kabul etmesini istedi..25-29 Nisan 1993 yıl tarihinde Pakistan`ın Keraçi şehrinde düzenlenen İKÖ Dışişleri Bakanlığı`nın 21. Toplantısında  Ermenistan-Azerbaycan, Yukarı Karabağ Savaşı ile ilgili karar kabul edildi. Kararın ilk maddesine göre İKÖ Ermenistan`ın Azerbaycan Cumhuriyeti`ne karşı tecavüzünü kesinlile  kötülemiştir. Kararın 2. maddesine göre ermeni askeri birliklerinin hemen işgal ettikleri Azerbaycan topraklarından çıkartılmaları ve Ermenistan`dan Azerbaycan`ın egemenliği ve toprak bütünlüğüne karşı citti şekilde saygı duyması talep edilmiştir. Daha sonra İKÖ Azerbaycan hukumeti ve halkının kendi ülkesinin mudafaası için halkımızın yanında olduklarını  bir daha onaylar. İslam Gelişme Bankası  ve diğer islam örgütlerinden Azerbaycan için acil maliye ve sosyal yardımlar ayırmağı istemiştir. 
İKÖ`nün Ermenistan`ın tecavüzünü kınayan bu prensipli tavırı örgütün sonarki belgeleri ve ayrıca 13-14 Aralık 1994 yıl tarihinde Merakeş`in Kasablanka şehrinde düzenlenen 7. Zirve Toplantısı`nda kabul edilen kararda da belirtilmiştir.
(Not: 28 haziran 2011 yılında Teşkilata üye olan devletlerin Dışişleri Bakanları Konseyi kararıyla teşkilatın unvanı İslam İşbirliği Teşkilatı`na (İİT) değişmiştir)



Okundu: 6284